Testiranje sotrovimaba

Američka tvrtka GSK: Testovi upućuju da antigenski lijek djeluje protiv omikrona

Foto: Peter Nicholls
Američka tvrtka GSK: Testovi upućuju da antigenski lijek djeluje protiv omikrona
02.12.2021.
u 17:35
Dvije tvrtke razvijaju takozvane pseudoviruse koji predstavljaju glavne mutacije koronavisua svih vodećih varijanata koje su se do sada pojavile i testiraju njihovu ranjivost na sotrovimab
Pogledaj originalni članak

Laboratorijska analiza antigenske terapije koju protiv covida-19 razvija američka tvrtka GlaxoSmithKline (GSK) u suradnji s američkim partnerom Vir pokazala je da je lijek učinkovit protiv nove varijante omikrona, objavio je GSK u četvrtak.

Laboratorijski testovi i studija na hrčcima pokazala je da antigenski koktel sotrovimab djeluje protiv virusa dobivenih bioinženjeringom tako da ti virusi nose mutacije karakteristične za varijantu omikron.

Dvije tvrtke razvijaju takozvane pseudoviruse koji predstavljaju glavne mutacije koronavisua svih vodećih varijanata koje su se do sada pojavile i testiraju njihovu ranjivost na sotrovimab.

"Pomno smo pratili svaku mutaciju koja bi mogla biti važna", rekao je Herbert Virgin, glavni znanstvenik Vira i dodao "S novom varijantom, mutacije koje smo dosad testirali nemaju znatnijeg učinka na sotrovimab".

Važno je istaknuti da to vrijedi i za mutacije u području proteina šiljka na koji se vežu antitijela sotrovimaba. Sada se testira pseudovirus na sve mutacije omikrona i podaci se očekuju krajem godine, dodaje GSK.

>> VIDEO Izraelski znanstvenici: Cijepljeni s obje doze ili boosterom u zadnjih pola godine zaštićeni su od omikrona

Antitijelo je dizajnirano da se zakvači na šiljak proteina na površini koronavirusa, no omikron ima neobično velik broj mutacija na tom proteinu.

Odvojeno, britanski regulator za lijekove u četvrtak je odobrio sotrovimab, poznat i pod nazivom Xevudy, za ljude s blagim do umjerenim oblikom covida-19 u kojih je velik rizik da razviju teški oblik bolesti. Liječnici i regulator MHRA preporučili su korištenje lijeka Xevudy čime prije moguće i u roku od pet dana od pojave simptoma.

Sotrovimab se temelji na monoklonalnim antitijelima, koji su laboratorijske verzije prirodnih antitijela koje tijelo proizvodi boreći se protiv infekcije. Slične lijekove razvili su ili to tek čine farmaceutske tvrtke Eli Lilly, Regeneron i AstraZeneca.

Regeneron je u utorak objavio da su laboratorijski testovi i računalni modeli sugerirali da antigenski lijekovi uključivo Regeneron imaju smanjenu efikasnost na varijantu omikron.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.