Britanski polarni istraživači Ben Saunders i Tarka L’Herpiniere ušli su u povijest postavši prvi koji su uspješno priveli kraju legendarnu no kobnu ekspediciju Terra Nova kapetana Roberta Falcona Scotta. U petak su stigli na svoje odredište nakon što su prevalili 2900 kilometara negostoljubive antarktičke divljine na putovanju do južnog pola i natrag. Saunders i L’Herpiniere postigli su svjetski rekord u najduljem polarnom putovanju ljudskim snagama.
Putovanjem, koje je trajalo ukupno 105 dana (nešto više od jedne četvrtine godine), iskušane su granice tjelesne i mentalne izdržljivosti te postavljena nova mjerila za buduće polarne ekspedicije. I Saunders i L’Herpiniere vukli su saonice početne težine gotovo 200 kg te su hodali u prosjeku 27 kilometara dnevno na temperaturama koje su se spuštale i do –46 Celzijevih stupnjeva računajući i vjetar.
– Gotovo je nemoguće pojmiti što smo zapravo postigli. Cijeli život sanjam o tome da Scottovu ekspediciju Terra Nova privedem kraju, a sada kada stojim ovdje na cilju, jednostavno sam izvan sebe. Naše je putovanje bilo divovski pothvat koji nam je svakog dana iskušavao granice izdržljivosti tijela i uma. Ponekad bismo se zatekli u škripcu, na snažnoj hladnoći i vjetru na visokoj visoravni, oslabljeni prepolovljenim porcijama hrane te bliže rubu preživljavanja nego što sam ikad mislio da bismo se na ovom putovanju mogli naći. Zbog toga i Tarka i ja osjećamo spoj divljenja i dubokog poštovanja prema izdržljivosti, upornosti i ustrajnosti kapetana Scotta i njegova tima prije jednog stoljeća – izjavio je Ben Saunders.
Kapetan Scott i njegov tim umrli su nakon što su prevalili gotovo 2600 kilometara, a u idućih stotinu godina taj pothvat nikada nije nadmašen – do danas. Falcon Scott, unuk kapetana Roberta Falcona Scotta, i Robert Swan, vitez Reda Britanskog Carstva, prva osoba koja je hodala i sjevernim i južnim polom te osnivač ustanove 2041, pokrovitelji su ekspedicije.
U nekoliko tjedana koji su prethodili Saundersovu i L’Herpiniereovu polasku Intel je testirao spremnost tehnologije zamrzavanjem računala Ultrabook na temperaturama od –40°C. Uz pomoć tehnologije svakodnevno su se javljali i pisali blog te objavljivali postove na Facebooku.