Britanski soj koronavirusa, točnije mutacija B.1.1.7., potvrđen je i u Hrvatskoj. Taj se soj virusa, u Hrvatskoj zabilježen kod tri osobe, brže širi, zarazniji je te se simptomi zaraze njime ponešto razlikuju od početnog oboljenja COVID-19.
Nakon što je u prosincu 2020. godine naglo porastao broj novooboljelih u jugoistočnoj Engleskoj, znanstvenici su uočili specifičnu varijantu SARS-CoV-2 koja je, nakon sve češćeg pojavljivanja, nazvana VOC-202012/01, odnosno B.1.1.7. Do 15. siječnja 2021. godine, novi soj koronavirusa zabilježen je u 52 države, dok se do danas proširio u njih ukupno 75. Zbog naglog širenja smatra se da je njegova prenosivost veća od 40 do 70 posto, zbog čega su u Velikoj Britaniji u nekoliko navrata uvedene strože mjere, a druge su zemlje branile putovanja.
Prema studiji koja je uključivala 6000 zaraženih osoba u Engleskoj, zaključeno je kako su simptomi poput kašlja, umora, glavobolje i bolova u mišićima češći kod osoba zaraženih britanskim sojem virusa. Ipak, gubitak okusa i mirisa na njih manje utječu. Kako piše BBC, postoje dokazi kako bi novi soj mogao biti i smrtonosniji od ostalih inačica, no to se još uvijek ne može sa sigurnošću ustvrditi iako je Boris Johnson na konferenciji 22. siječnja kazao kako podaci ukazuju na to da bi smrtnost mogla biti veća za 30 posto.
Profesor Lawrence Young, virolog i profesor molekularne onkologije sa Sveučilišta Warwick, rekao je da je nova varijanta virusa imala 23 promjene u odnosu na izvorni virus. "Neke od promjena u različitim dijelovima virusa mogu utjecati na imunološki odgovor tijela i utjecati na raspon simptoma povezanih s infekcijom", zaključio je.
Svi se virusi mijenjaju i mutiraju, a mutacije označavaju promjene u slijedu nukleinske kiseline. Iako su neke "tihe", druge mogu rezultirati novim proteinima ili promjenom fenotipa organizma. Ipak, koronavirusi sporije mutiraju od mnogih drugih RNK virusa zbog postojanja korektorskog enzima, navodi ASM.
U tijeku su laboratorijske studije koje nastoje utvrditi imaju li nove varijante virusa svojstva koja mogu promijeniti učinkovitost cjepiva. Kako navodi WHO na službenoj stranici, trenutačno nema dovoljno podataka da bi se to utvrdilo.
VIDEO Što sve znamo o britanskom novom soju koronavirusa koji je zabilježen i u Hrvatskoj
"Već se pokazalo da Pfizerovo cjepivo gotovo u potpunosti djeluje na britanski soj, kao i na wuhanski original virusa, izvornu varijantu. Protutijela koja se razvijaju nakon cjepiva ili preboljenja bolesti pokrivaju i britansku varijantu", rekao je za 24sata imunolog Zlatko Trobonjača.
"Ima se smisla cijepiti jer iako manja paleta protutijela koja se stvore neće kompletno neutralizirati virus, možda će se čovjek i razboljeti, ali sigurno neće jako – bit će izbjegnuta teška upala pluća i druge komplikacije te svakako smrtni ishod", rekao je imunolog.
"Osamdeset posto cijepljenih možda će imati potpunu neutralizacijsku imunost, a 20 posto ljudi i dalje se može razboljeti i virus prenositi. Međutim, i oni koji imaju manju imunost nakon cijepljenja, mogu se samo asimptomatski inficirati ili imati blažu bolest. No mogu je prenositi. U slučaju Pfizerova cjepiva pet je posto takvih, kod AstraZenece otprilike, 20 posto", zaključuje prof. Trobonjača.
VIDEO Hrvatska svijetu
Ja vec pisem Godinu dana da se zelim zaraziti Koronom i da cu debelo da Platim ali nista ni traga od Korone,znaci nepostoji