orbitalni laboratorij

ISS slavi petnaest godina ljudske prisutnosti

Foto: Reuters/PIXSELL
ISS
02.11.2015.
u 21:17
Kjell Lindgren je rekao da je "ISS mjesto za ispitivanje tehnologija koje treba usavršiti i razumjeti kako bi se uspješno izvela ekspedicija na Mars".
Pogledaj originalni članak

Međunarodna svemirska stanica (ISS), orbitalni laboratorij za istraživanje mikrogravitacije koja se smatra presudnom za pripremu letova s ljudskom posadom na Mars, u ponedjeljak obilježava petnaestu obljetnicu neprestane ljudske nazočnosti.

Petnaestu obljetnicu boravka ljudske posade na ISS-u astronauti će proslaviti zajedničkom večerom za kojom će razmijeniti mišljenja o svojoj misiji, rekao je japanski astronaut Kimiya Yui.

"Najvažniji aspekt ISS-a jesu ciljevi dugoročnog svemirskog istraživanja u misijama s ljudskom posadom", istaknuo je američki astronaut Scott Kelly, zapovjednik aktualne posade na tiskovnoj konferenciji u izravnoj vezi, zajedno sa svojim kolegama, Amerikancem Kjellom Lindgrenom, Rusima Mihailom Kornijenkom, Olegom Kononjenkom i Sergejem Volkovom i Japancem Kimiyom Yuiem.

Kjell Lindgren je rekao da je "ISS mjesto za ispitivanje tehnologija koje treba usavršiti i razumjeti kako bi se uspješno izvela ekspedicija na Mars".

Gradnja stanice od 450 tona koja se kreće na prosječnoj visini od 370 km, počela je 1998. a završila se 2011.

Na ISS -u od 2. studenoga 2000. stalno boravi astronautska ekipa. Trenutačno ih je šestero.

Prva trojica stanara ISS-a koji se tada sastojao samo od dvaju modula, bili su Amerikanac Bill Sheperd i Rusi Sergej Krikaljov i Jurij Gidzenko.

Nakon toga, više od 220 astronauta iz raznih zemalja, među kojima iz Francuske, Italije i Njemačke, boravili su na međunarodnoj svemirskoj stanici koja obiđe Zemlju 16 puta na dan brzinom od 28.000 km/h. U ISS je uloženo 100 milijarda dolara koje su najvećim dijelom osigurale Sjedinjene Države.

>> Putovanje na ISS: Amerikanac, Nijemac i Rus zajedno poletjeli u svemir

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

PO
poluprovokator
11:39 03.11.2015.

Clanci o depresivnoj macki starlete dobiju brdo komentara a ovakav pothvat ljudske civilizacije ostane bez komentara:-/ Svima koji su sudjelovali u ovom projektu pa makar i svojim zanimanjem za isti čestitam 15 godina ove velike avanture! Nažalost sve radi na novac i radi novca uz uplitanje politike pa tako i ISS cekaju burna vremena s obzirom na situaciju u svijetu i previranja svjetskih sila:-(