Ništa od spektakla

Komet ISON nije preživio bliski susret sa Suncem

Foto: Reuters/Pixell
komet, ison
Foto: screenshot/youtube
ISON
Foto: Reuters/Pixell
komet, ison
28.11.2013.
u 22:17
Mnogi znanstvenici su se bojali da će se ISON rastopiti prilikom svog prolaska samo 1.2 milijuna kilometara od Sunca na temperaturi od čak 2 tisuća stupnjeva Celzijevih.
Pogledaj originalni članak

Čini se da će svijet biti uskraćen za očekivani spektakl, jer najnovije informacije kažu da se komet ISON raspao prilikom svog bliskog prolaska blizu Sunca, piše BBC.

Teleskopi su zabilježili da je velika "lopta" leda i prašine nestala iza Sunca, no potom se nije ponovno pojavila kada se očekivalo. Astronomi nastavljaju potragu za objektom, ali gotovo je sigurno da, kako su ga mnogi zvali "komet stoljeća", nije "preživio" susret sa Suncem.

- Još ne možemo biti sigurni, ali stvari ne izgledaju dobro. Nastavit ćemo promatrati - kazao je britanski znanstvenik Tim O'Brien. Mnogi znanstvenici su se bojali da će se ISON rastopiti prilikom svog prolaska samo 1.2 milijuna kilometara od Sunca na temperaturi od čak 2 tisuća stupnjeva Celzijevih.

Svi dokazi ukazuju na to da se jezgra objekta jednostavno raspala. Svijet se spremao za "nebeski spektakl" u prosincu, ali čini se kako nam se u tom doživljaju prepriječilo Sunce.

>>Prokletstvo na nebu – ili betlehemska zvijezda?

>>Iščekujemo spektakl: Komet prolazi pored Sunca!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar deziderij
deziderij
07:53 29.11.2013.

Strašan događaj. Kako da zaspim sljedećih noći ? Nevjerojatno važna vijest za raju.

KO
Križ od suza
09:50 29.11.2013.

Bilo bi dobro kad bi oni koji pišu članke pratili aktualnosti o datoj temi. Najnovije informacije govore da je ipak Preživio uz čuđenje stručnjaka koji su mu već napisali osmrtnicu. Očito da će ISON prirediti još pregršt iznenađenja.

SP
space
11:46 29.11.2013.

http://soho.esac.esa.int/cgi-bin/data_query_search_url?Session=web&Resolution=2&Display=Movie&Start=2013-11-27&Finish=2013-11-30&Instrument=LASCO&Detector=C3