Wendelstein 7-X

Nijemci imaju reaktor koji energiju stvara poput Sunca

Foto: IPP
Wendelstein 7-X
Foto: IPP
Wendelstein 7-X
05.11.2015.
u 08:23
Do sada je bilo puno pokušaja stvaranja fuzijskog reaktora, no nitko nije uspio održati proces fuzije dulje od nekoliko minuta
Pogledaj originalni članak

Tim znanstvenika iz njemačkog instituta Max Planck ovih je dana dovršio eksperimentalni fuzijski reaktor Wendelstein 7-X. Ako njemačka agencija za nuklearnu energiju izda sve potrebne dozvole, reaktor bi mogao biti pušten u pogon potkraj studenoga. Izrada fuzijskog reaktora koji bi bio pogodan za korištenje u komercijalne svrhe veliki je izazov. Cilj koji treba postići u fuzijskim reaktorima je stvoriti uvjete za procese koji se u prirodi zbivaju u jezgrama velikih zvijezda poput našega Sunca. Takvi reaktori za gorivo bi koristili lagane atome vodika ili helija. Tako bi se s jako malo vrlo jeftinog goriva mogla stvarati ogromna količina električne energije.

Do sada je bilo puno pokušaja stvaranja fuzijskog reaktora, no nitko nije uspio održati proces fuzije dulje od nekoliko minuta. Znanstvenici iz Instituta Max Planck najavljuju da bi Wendelstein 7-X mogao održati reakciju dulje od 30 minuta, što bi njihov reaktor moglo učiniti temeljem za stvaranje fuzijskog reaktora koji bi se mogao koristiti u komercijalne svrhe.

Stručnjaci su ovaj stroj već nazvali “paklenim” zbog njegovih golemih i nepredvidljivih mogućnosti.

Wendelstein 7-X ima promjer od 16 metara, a u njega je ugrađeno 425 tona superprovodljivih magneta. Ovaj sofisticirani stroj koštao je više od milijardu dolara, a znanstvenici su za njegovo konstruiranje koristili 3D softver kojim su stvarali njegove dijelove na licu mjesta.

>> Danski znanstvenici dokazali da je Albert Einstein bio u krivu: što je novo u teoriji brzine svjetlosti?

>> U svijetu se gradi 61 nuklearni reaktor, još 162 jedinice u planu

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

IM
Immanuell
09:20 05.11.2015.

To može biti revolucionarno otkriće, ali i izuzetno opasno. Riječ je o institutu Max Planck, trebalo bi da znaju što rade. Ako uspiju, to će promijeniti cijeli svijet.

DU
Deleted user
09:50 05.11.2015.

Fuzijski rektori su učinkovitiji od atomskih reaktora. Ali da države žele jeftinu i sigurnu energiju to bi mogli postići i sa običnim nuklearnim elektranama. Jer već je razvijen reaktor koji ne treba visok obogaćeni uran nego može koristiti uran koji se sada sprema u bačve kao otpad. Taj uran i dalje isijava velike količine energije koja bi se mogla koristiti za zagrijavanje vode za parne turbine i bio bi 75 % učinkovitiji od dosadašnjih reaktora koji su učinkoviti samo 25 %. Prednost bi bila još i ta da se takav reaktor ne mora hladiti vodom i nema opasanosti od pregrijavanja.

CH
Challenger
09:18 05.11.2015.

Oće li to učiniti BUUUUMMMM??? :(