Na međunarodnoj konferenciji "Lošinjski dani bioetike" studentice 4. g. zagrebačkog Filozofskog fakulteta Rahela Jug i Nikolina Ćavar imale su izlaganje baš na temu "3 D printing – budućnost medicine". Bile su i organizatorice bioetičkih tribina i ističu da im je dr. Maričić u radu spremno pomagao. U 3 D printingu vide svijetlu budućnost medicine pa navode niz uspješnih operacija u svijetu. U nas su, kažu, izvedene tri takve na pacijentima za koje nije bilo druge opcije.
– Trodimenzionalni ispis u medicini se koristi 10-ak godina, a ljudima su dosad printani zubi, protetske ruke i noge, ugrađivane čeljusti i ostale kosti lica i glave. U Hrvatskoj je prva operacija izvedena 2008. u KBC-u Rijeka kad je tim liječnika u suradnji s dr. Svenom Maričićem pacijentu stradalom u prometnoj nesreći ugradio 3D printanu čeonu kost. Drugu operaciju vodio je tim prof. dr. Roberta Kolundžića 2013. u KBC-u "Sestre milosrdnice" kad je ženi (67) oboljeloj od tumora ugrađena zdjelica od titana korištenjem 3D printinga.
U zagrebačkoj Klaićevoj bolnici lani je obavljena operacija rekonstrukcije zdjelice 3D implantatom dječaku (15) oboljelom od tumora koji će moći hodati. To je prva operacija u ovom dijelu Europe na pacijentu u ranoj dobi kojem nije bilo moguće ugraditi standardni implantat. Novi pothvati u svijetu, kažu, napravljeni su u travnju 2015. u SAD-u, kada su trojici dječaka u dobi od 17 mjeseci do 3 godine, oboljelima od Tracheobronchomalacije, ugrađeni implantanti u grkljan.
Lani je dječaku (12) u Kini nakon odstranjivanja tumora na vratnom kralješku u kost ugrađen vratni kralježak od titana. U Nizozemskoj je 2014. operacijom ženi (22) ugrađena 3D printana lubanja.
3D je odlična ideja ali tko garantira kvalitetu i izdržljivost materijala.