ŠTO JE TO OLUJNI USPOR

Oceanografkinja objasnila fenomen zbog kojeg se jučer na Jadranu rekordno podigla razina mora

Foto: Sime Zelic/PIXSELL
Podignuta razina mora u Zadru
Foto: MANUEL SILVESTRI/REUTERS
A view of St. Mark's Square during exceptional high tide as the flood barriers known as Mose are raised, in Venice
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Vodice: Otežan promet uz more zbog jakog juga i valova
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Pula: Uslijed jakog juga vodostaj mora popeo se do vrha rive
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Rijeka: Zbog obilne kiše i plime poplavljene ulice pored tržnice
23.11.2022.
u 19:30
Olujni uspori inače su u kategoriji prirodnih katastrofa jer za sobom ostavljaju veliku materijalnu štetu
Pogledaj originalni članak

Jučerašnje podizanje razine mora na Jadranskom moru, negdje i rekordno, prouzročila je intenzivna ciklona te gravitacijski utjecaj Sunca i Mjeseca, doznaje se od Natalije Dunić iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.

"Oblik podizanja razine mora kakav se dogodio u utorak na Jadranu naziva se olujni uspor, a jučerašnji su bili su pojačani i astronomskom plimom - podizanjem razine mora zbog gravitacijskog utjecaja Sunca i Mjeseca", rekla je Dunić za Hinu.

Ciklona je uzrokovala nagli pad tlaka zraka, koji je zabilježen na svim mjernim postajama. Takva meteorološka situacija uz pojavu snažnog juga kojem smo svjedočili jučer dovela je do iznimno visokog vodostaja i plavljenja pojedinih mjesta na Jadranu.

Istaknula je kako je na postaji Lidu (Meda Bocco Lido), ispred glavnog ulaza u venecijansku lagunu, u utorak u 9,40 sati izmjerena rekordna razina mora od 209 centimetara, koja je premašila dosadašnji rekord od 194 centimetra iz 1966. godine.

"Zahvaljujući sustavu MoSE, Venecija se uspjela obraniti od potencijalno razorne poplave", rekla je Dunić.

Foto: MANUEL SILVESTRI/REUTERS
A view of St. Mark's Square during exceptional high tide as the flood barriers known as Mose are raised, in Venice

Podsjetila je kako su olujni uspori u kategoriji prirodnih katastrofa jer za sobom ostavljaju veliku materijalnu štetu. Zbog toga bi, smatra Dunić, lokalne uprave na najranjivijim područjima, u prvome redu na sjeveru Jadrana, trebale razmišljati o uspostavi sustava upozorenja po uzoru na Veneciju.

"Ono što je sigurno jest da se pod utjecajem klimatskih promjena očekuje jačanje olujnih uspora zbog podizanja srednje razine mora", istaknula je Dunić i dodala kako je u posljednjih 40-ak godina srednja razina Jadrana porasla za desetak centimetara, a taj je trend u uzlaznoj putanji. Po njezinim riječima, jedan od načina obrane mogao bi biti 'povlačenje' gradnje objekata prema unutrašnjosti, a obalni dijelovi mogli bi se iskoristiti za amortizaciju prodiranja mora.

Bakar - jedan od najvećih vodostaja od 1929.

Geofizički odsjek PMF-a izvijestio je pak da je u utorak na mareografskoj postaji u Bakru u 7,18 sati izmjeren vodostaj koji za 103,4 centimetra premašuje srednju morsku razinu. To je jedan od najvećih vodostaja izmjerenih od 1929. godine, kad je utemeljena postaja u Bakru.

Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Pula: Uslijed jakog juga vodostaj mora popeo se do vrha rive

Nekoliko je mogućih čimbenika koji su pridonijeli tako visokoj morskoj razini. Prve analize upućuju na važnost tzv. olujnog uspora, tj. uzdignuća morske razine povezanog s djelovanjem niskog tlaka zraka i olujnoga južnog vjetra. Dodatni su čimbenik plimne oscilacije, koje su u to vrijeme podržale pojavu visoke vode. Još jedan mogući čimbenik je dolina planetarnog atmosferskog vala, koji već danima održava vodostaj većim od prosječnih vrijednosti, zaključio je Geofizički odsjek PMF-a.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

HO
homofobic
21:57 23.11.2022.

Zasto je da nazovi skolovani neznaju jednostavnim rjecima objasniti jednostavne fizicke fenomene? Zasto nitko nije pucanstvu jednostavno kazao da je Jadren bio pod utjecajem podrucja NISKOG atmosferskog pritiska- oko 120 milibara nizim nego uobicajeno. Svjetska mora su velika spojena posuda. Tamo gdje je atmosferski tlak visi more je pod vecim “teretom” zraka iznad povrsine mora i taj zrak pritisce more i morska razina se dize tamo gdje je tlak nisi za tocno onoliko koliko je atmosferski tlak manji. Ima jos faktora koji utjecu na razinu mora (salinitet, temperature, plima/oseka ali to sada nije potrebno jer samo “muti vodu” kada zelimo razjasniti fenomen razine mora u odnosu na atmosferski tlak).

BE
Berri
20:40 23.11.2022.

Ne kaže se olujni uspori, nego olujni usponi. Razina mora se ne usporava, nego se dižu, tj. u usponu je!