Na noćnom nebu 21. prosinca pojavit će se "božićna zvijezda", prvi put u 800 godina. Tako je prozvana zbog svog izgleda, no taj blistavi objekt nije zvijezda, nego nastaje zbog konjunkcije Saturna i Jupitera.
Na zimski suncostaj dogodit će se bliski susret planetarnih razmjera koji se nije dogodio od 1623. godine. Doći će do rijetke vrlo bliske konjunkcije Jupitera i Saturna, dva najveća planeta Sunčeva sustava, te će nam se oni prividno naći skoro u istoj točki. Oni će u stvarnosti biti udaljeni jedan od drugoga milijunima kilometara, no iz naše će perspektive to izgledati drukčije, objasnili su iz Hrvatskog astronomskog saveza.
Sunce 21. prosinca zalazi oko 16:25 sati, a Jupiter i Saturn će biti na nebu nisko na jugozapadu pa će najbolje vrijeme za motrenje ove pojave biti od 16:30 do 18 sati.
– Ovakvo tijesno približavanje Jupitera i Saturna vrlo je rijetko i slobodno možemo reći da ga neke generacije neće nikada doživjeti. Zadnja ovako bliska konjunkcija dogodila se 1623. godine i tada tu pojavu nitko nije mogao vidjeti jer su Jupiter i Saturn bili preblizu u smjeru Sunca. Zadnja ovakva tijesna konjunkcija koja je bila lako vidljiva dogodila se 4. ožujka 1226. godine, navode iz Saveza.
Na noćnom nebu 21. prosinca pojavit će se "božićna zvijezda", prvi put u 800 godina Na zimski suncostaj dogodit će se bliski susret planetarnih razmjera koji se nije dogodio od 1623. godine Čekaj malo, u kojoj smo mi godini? 1623+800=2020? Samo ovi ravnozemljaši ovako računaju.