Nova vrsta pterosaura, prvog kralješnjaka koji je mogao letjeti, starog više od 200 milijuna godina, otkrivena je u Sjedinjenim Državama, što svjedoči o nevjerojatnoj raznolikosti tih strašnih stvorenja.
"Malo je okamina pterosaura. To su životinje s finim sustavom organa za kretanje koje mogu letjeti. Njihove kosti su nestale s vremenom", rekao je za AFP Brooks Britt sa sveučilišta Brigham Young, glavni autor studije koje je u ponedjeljak objavljena u časopisu Ecology & Evolution.
Pterosauri koji su se pojavili prije nekih 225 milijuna godina, vladali su nebom više od 160 milijuna godina, do kraja krede, kada su sasvim nestali, kao i njihovi srodnici dinosauri.
Za razliku od većine fosila pterosaura, Caelestiventus hanseni je "jako dobro" očuvan. Napose njegova duga, uska lubanja visoka 18 cm, s velikom čeljusti s velikim brojem zuba.
"Imao je oko 112 zuba a u prednjem dijelu čeljusti imao je oštre zube poput očnjaka", rekao je Britt.
Taj leteći gmaz kojeg obično zovu "pterodaktil", star 210-201 milijun godina, pronađen je u Utahu, na zapadu SAD-a. Ovo otkriće potvrđuje da su pterosauri na samom početku razvoja živjeli na mnogim područjima i da su se mogli prilagoditi različitim sredinama.
To im je pomoglo da "prežive pomor krajem trijasa (prije 200 milijuna godina) kada je nestala polovina vrsta koje su živjele u to doba", ističe se u studiji.