Otrovni kičmenjaci

Prvi dokazi: Gmazovi stvarali otrov 100 milijuna godina prije zmija

Foto: Pixabay
Gmazovi
Foto: Pixabay
Gmazovi
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Zmije otrovnice
14.02.2017.
u 11:45
Sačuvana su samo dva fosila Euchambersia, vrste gmazova koja je imala zube poput pasa, a narasla bi do pola metra
Pogledaj originalni članak

Prve životinje u čijim se žlijezdama još prije 260 milijuna godina stvarao otrov nisu bile zmije već gmazovi koji su nalikovali psu, a koristili su ga za lov ili u obrani, ustanovili su znanstvenici s južnoafričkog sveučilišta na temelju pronađenih fosila.

Sačuvana su samo dva fosila Euchambersia, vrste gmazova koja je imala zube poput pasa, a narasla bi do pola metra. Živjeli su prije 260 milijuna godina u jugoistočnoj južnoafričkoj regiji Karoo, što je oko 100 milijuna godina prije evolucije prvih zmija. 

Znanstvenici sa sveučilišta Witwatersrand u Johannesburgu su u suradnji s londonskim Prirodoslovnim muzejem posebnom tehnikom skeniranja analizirali dvije lubanje gmazova iz obitelji Euchambersia te u njima otkrili anatomska obilježja koja su odgovarala žlijezdama za proizvodnju otrova. 

"Gmaz Euchambersia razvio je duboku kružnu udubinu odmah iza zuba u gornjoj čeljusti u kojoj se proizvodio smrtonosni otrov. Riječ je o prvome dokazu postojanja najstarijeg otrovnog kičmenjaka", kazao je Julien Benoit s Witwatersranda. 

"No to nije neobično, jer svake godine otkrivamo sve više sisavaca koji su proizvodili otrov, a među njima su rovke i primati", stoji u priopćenju sveučilišta.

>> Je li konačno riješen misterij izumiranja dinosaura?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

AU
austrougarskigeneral
10:50 15.02.2017.

zmije su gmazovi, ptice, gušteri krokodili,ovo je vec jednom bilo na tv,,puno je gmaZOva izumrlo