Znanstvenici na Stanfordu i SLAC-u Nacionalnom laboratoriju za akceleratore razvili su baterijsku elektrodu koja se može sama "obnavljati", piše Forbes.
Jedan od najvećih prepreka u današnjoj tehnologiji je kapacitet baterija. Elektronički automobili, solarni generatori, mobiteli - sve njih u radu ograničava kapacitet baterije koju imaju. Jedan od materijala koji najviše obećavaju za korištenje uz litij-ionske baterije je silikon. Silikon može zadržati mnogo energije dok se baterija puni te time produžiti njezin "život".
U silikonu se stvaraju napukline
No, one ne mogu trajati dugo, jer se u silikonu stvaraju napukline i u jednom trenutku više ne "skladišti" energiju. Taj proces je naveo znanstvenike da istraže kako se takve stvari događaju u prirodi. U biološkim organizmima, stanice trpe oštećenja, ali su sposobne same se obnavljati. "Sposobnost spontanog 'popravljanja' oštećenja, koje se naziva samoobnavljanje, je bitno za opstanak u prirodi jer produžuje život gotovo svih živih bića", napisao je tim u svojem dokumentu te su dodali kako bi takvo svojstvo bilo poželjno stvoriti kod baterija koje se pune jer "životni vijek" elektroda sa velikim kapacitetom, kao što su silikonske anode, je skraćen mehaničkim napuklinama koje se stvaraju tijekom procesa punjenja.
Kako bi stvorili sličan oblik "obnavljanja" kod silikonske elektrode, znanstvenici su razvili omotač od polimera za elektrodu koji su bazirali na sličnim istraživanjima za razvoj umjetne "kože" za robote. Kada se u procesu silikon "stisne", polimer ga "vrati" u staro stanje. No, tim ima još mnogo posla. Koristeći taj polimer za "samoobnavljanje", znanstvenici su uspjeli napraviti da elektroda bez smanjenja svog kapaciteta izdrži 100 punjenja i pražnjenja. To je obećavajuće, ali još uvijek nisu došli do postavljenog cilja.
- Moramo još mnogo raditi kako bi postigli cilj od oko 500 krugova punjenja i pražnjenja za mobitele i 3000 krugova za električna vozila - napisao je znanstvenik Yi Cui u priopćenju.
Jel mislite na silikon od cega se rade silikonski umetci za plasticne operacije ili se ipak radi o siliciju, poluvodickom materijalu?