ISTRAŽIVANJE

Razvijeni svijet strahuje od budućnosti, otkrivena velika klasna podjela

Foto: ALY SONG/REUTERS
People travel during annual Spring Festival travel rush, ahead of the Chinese Lunar New Year, in Shanghai
Foto: Alkis Konstantinidis/REUTERS
Funeral of former King of Greece Constantine II, in Athens
16.01.2023.
u 13:30
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) naglasila je da je pandemija uzimala veći danak siromašnima, a i poskupljenje osnovnih namirnica najteže pogađa ljude s niskim primanjima
Pogledaj originalni članak

Nešto manje od polovine ljudi u svijetu vjeruje da će njihovim obiteljima biti bolje u budućnosti, a najveći pesimizam iskazali su građani skupine vodećih gospodarstava, pokazuje istraživanje Edelman Trusta. Samo 40 posto ispitanika iz 28 zemalja širom svijeta složilo se s izjavom „moja obitelj i ja bolje ćemo živjeti za pet godina”, pokazalo je istraživanje Edelman Trusta. Prije godinu dana poboljšanje je očekivala polovina ispitanih.

U SAD-u, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Japanu pesimizam je dosegnuo najvišu razinu unatrag dva desetljeća kada je zaklada počela provoditi istraživanje. Takav tjeskobni stav odražava duboku neizvjesnost u globalnom gospodarstvu kako se rat u Ukrajini nastavlja a središnje banke povećavaju svoje kamatne stope kako bi ukrotile inflaciju. Svjetska banka je u utorak upozorila da bi 2023. mogla biti kobna za globalno gospodarstvo koje bi moglo ući u recesiju.

U skupini vodećih gospodarstava najmanji je udio 'optimista' zabilježen u Japanu, samo devet posto. Slijede Njemačka i Velika Britanija, s 15 odnosno 23 posto ispitanika, te SAD gdje poboljšanje očekuje 36 posto ispitanika. Zemlje s visokim stopama rasta bilježile su puno bolje rezultate, iako nešto slabije nego prošle godine, uz izuzetak Kine u kojoj je udio 'optimista' porastao za jedan postotni bod, na 65 posto, unatoč gospodarskim poremećajima povezanim sa strogim covid mjerama. Peking je u međuvremenu znatno ublažio mjere suzbijanja zaraze covidom.

Rezultati su ponovo pokazali i duboku podjelu društva pod utjecajem pandemije i inflacije. Tako kućanstva s višim prihodima još imaju povjerenja u institucije poput vlade, kompanija, medija i nevladinih organizacija, za razliku od onih s niskim primanjima. Tako je u SAD-u Edelmanov indeks pokazao prosječnu razina povjerenja u ključne institucije među ispitanicima s visokim primanjima od 63 posto. U skupini s niskim primanjima povjerenje u institucije iskazalo je njih samo 40 posto.

Slična odstupanja prisutna su i među ispitanicima iz Saudijske Arabije, Kine, Japana i Ujedinjenih Arapskih Emirata. „(Istraživanje) je zapravo ponovno pokazalo ogromnu klasnu podjelu”, rekao je Richar Edelman, vlasnik zaklade. „U pandemiji (podjeli) smo svjedočili zbog različitih ishoda po pitanju zdravlja, a sada je vidimo po pitanju utjecaja inflacije”, dodao je.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) naglasila je da je pandemija uzimala veći danak siromašnima, a i poskupljenje osnovnih namirnica najteže pogađa ljude s niskim primanjima.

U Argentini, SAD-u, Južnoafričkoj Republici, Španjolskoj, Švedskoj i Kolumbiji rezultati ankete signaliziraju polarizaciju, budući da se veliki broj ispitanika složio s izjavom „vidim duboke podjele i mislim da ih nikada nećemo prevladati".

Ispitanici su pokazali nešto više povjerenja u kompanije, što Edelman pripisuje programima očuvanja radnih mjesta u pandemiji, povlačenju iz Rusije zbog njezine invazije na Ukrajinu i pojačanom angažmanu na ravnopravnosti manjinskih društvenih skupina, navodi Reuters.

U istraživanju je od 1. do 28. studenog sudjelovalo više od 32.000 ispitanika.

VIDEO U Kaliforniji 17 umrlih i više od 30 tisuća evakuacija uslijed olujnih kiša

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.