Na današnji se dan prije 71 godinu u New Yorku ugasio život jednog od najvećih svjetskih izumitelja i znanstvenika, Nikole Tesle.
Rođen u Smiljanu kod Gospića 1856. godine, podrijetlom Srbin, ponosan na podrijetlo i hrvatsku domovinu, studirao je u Pragu, radio u Budimpeštu, a od 1884. u Americi, čiji postaje državljanin. Pokrenuo je ondje i sovju tvrtku Tesla Electric Company, radeći i istražujući u radiotehnici i elektrotehnici.
Nikola Tesla izumio je okretno magnetsko polje i višefazni sustav izmjenične struje, generator i transformator za struje visoke frekvencije... što su samo neki od izuma bez kojih su nezamislive današnja elektrotehnika i funkcioniranje električne energije. Još je cijeli niz patenata iza toga genijalca, kojima se svijet i dalje divi, a njegovo su djelo i lik i danas nadahnuće i znanstvenicima i umjetnicima. Za sebe je skromno znao reći kako "nije izumitelj, već otkrivač stvari koje postoje u prirodi oko nas", što mu je, objašnjavao je, omogućavala izuzetna sposobnost vizualizacije prirodnih procesa i pojava.
Renome jednog od najvećih umova u povijesti naš je znanstvenik sasvim sigurno zaslužio, iako se, nakon njegove smrti, nije tako činilo, jer umro je gotovo u bijedi i usamljen. U New Yorku je, na Manhattanu kod Šeste avenije, ulica Tesla Corner, a ondje je i njegov memorijalni centar. U Hrvatskoj je niz spomenika njemu u čast, u rodnom Smiljanu i cijeli muzej posvećen velikom sumještaninu, no dojam je kako Hrvatska, za razliku od Srbije, svoga Teslu premalo valorizira.
Iako je otišao prije 70 godina, Nikola Tesla i dalje živi među nama
Srpski animatori stvaraju bajku Tesla i lučonoša
Na jednoj američkoj web stranici je spisak linkova od 120 Teslinih američkih patenata. Svaki link prikazuje originalni spis kojim je patent ostvaren.