TAJNE IMUNITETA

Znanstvenici otkrili zašto koronavirus kod djece najčešće prouzročuje blage probleme

Foto: Kelly Sikkema/Unsplash
Znanstvenici otkrili zašto koronavirus kod djece najčešće prouzročuje blage probleme
30.08.2021.
u 10:17
Za brzu borbu s virusom moraju biti aktivni takozvani receptori za prepoznavanje koji iniciraju obranu organizma, a upravo je taj sustav u stanicama gornjeg respiratornog trakta i u nekim stanicama imunosnog sustava bio puno ''budniji'' kod djece
Pogledaj originalni članak

Otprije se zna da koronavirus kod djece najčešće prouzročuje samo blage probleme, no dosad nije bilo potpuno jasno zbog čega je tako. Novo je istraživanje pokazalo da je dječji imunosni sustav bolje pripremljen za napade koronavirusa od imunosnog sustava odraslih zahvaljujući stanicama u njihovu gornjem respiratornom traktu koje su stalno u stanju visoke pripravnosti. 

Upravo zbog toga dječji organizam u slučaju infekcije brzo uspijeva odbiti virus prije nego što se on masovno multiplicira. To vjerojatno objašnjava i zbog čega je puno manje vjerojatno da će djeca teže oboljeti od COVID-19 u usporedbi s odraslima, napisali su znanstvenici s berlinskog i hajdelberškog sveučilišta u časopisu Nature Biotechnology. 

"Željeli smo doznati zašto obrana od virusa očito mnogo bolje funkcionira kod djece", kazala je Irina Lehmann, voditeljica Odjela za molekularnu biologiju pri Berlinskom zdravstvenom institutu (BIH). 

U potrazi za odgovorom znanstvenici su uzeli stanice iz nosne sluznice 42 zdravih i 44 bolesnih odraslih osoba i djece. Potom su, među ostalim, analizirali aktivnost određenih gena u pojedinim stanicama.  Za brzu borbu s virusom moraju biti aktivni takozvani receptori za prepoznavanje, koji iniciraju obranu organizma, pojasnili su. 

I upravo je taj sustav u stanicama gornjeg respiratornog trakta i u nekim stanicama imunosnog sustava bio puno budniji kod djece, pokazala je analiza. Kod odraslih je suprotno, sustav za rano upozoravanje uhvaćen je nespreman, a u tom se slučaju virus širi brže i učinkovitije. 

"Iz ove smo studije doznali da ne postoje samo faktori rizika za COVID-19 nego i faktori zaštite", kazala je Lehmann. 

Autori tvrde da bi njihovi zaključci mogli utrti put novim istraživanjima o tome mogu li znanstvenici preventivno stimulirati zaštitni odgovor na koronavirus u pacijenata s visokim rizikom kako bi ga doveli na razinu kakvu imaju djeca izložena virusu. 

 

 

>> Pogledajte i ovaj video - Milanović: Mjere više nemaju smisla, ja bih radio kao Švedska

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

DU
Deleted user
11:34 30.08.2021.

96% svjetske populacije pozitivne na pcr testu nije imalo simptome nikakve, pa sad mi nije jasno dali su to samo djeca testirana ili ?

GA
Galore
10:36 30.08.2021.

Zašto ovo dijete ima masku? To je čisto zlostavljanje.

FR
Friedrich
09:32 05.09.2021.

Nemožeš danas vjerovati nikome a kamoli znanstvenicima, jedan dan pričaju jedno, drugi dan drugo, sve same laži nekad su bili uzor društva danas je većina njih obična sramota koje nije briga za dobrobit čovječanstva, žalosno da su sebe i svoje znanje i svoj ugled prodali nekim bolesnicima za sitnu lovu.