Je li Europska unija ponovno “previdjela da je zapadni Balkan na prijelomnoj točki, uplašila se teškoća, uklonila se i propustila priliku”, kako je nakon sastanka u Brdu kod Kranja rekao razočarani domaćin, slovenski premijer Borut Pahor? Je li EU prvi gubitnik novopokrenutoga Brdskoga postupka? Jesu li europski čelnici zaista propustili uvidjeti priliku da na “prvome sastanku svih čelnika zemalja bivše Jugoslavije nakon 19 godina”, kako ga je Ljubljana bombastično najavljivala, naprave povijesni pomak?
No, kakav bi to pomak bio, osim što bi se svi ti “bivši jugoslavenski” čelnici okupili na jednome mjestu? S albanskim pride. A bez srbijanskoga, jer slovenska diplomacija nije odradila posao i sastanak pomno priredila u takvu okviru da se ni kosovski čelnici ne osjećaju drugorazrednima, niti da srbijanski ostave domaćoj javnosti dojam da su, makar neizravno, priznali Kosovo.
I komentator ljubljanskoga Dnevnika spočitava Pahoru da se organizacije skupa prihvatio “donekle diplomatski naivno i površno” te da je “precijenio trenutačnu političku težinu Slovenije na Balkanu”. I u EU, zaboravio je dodati. A upravo je dokazivanju te težine – odnosno povratku ugleda koji je Ljubljana u EU izgubila ucjenjivanjem Hrvatske blokadom postupnih pregovora, a na Balkanu k tome i potporom grčkoj blokadi Makedonije – skup u Brdu trebao poslužiti. Nije u pitanju samo politički utjecaj: zbog bahatosti Ljubljane znatno je opao slovenski izvoz i u Hrvatsku i na zapadni Balkan, što dodatno urušava krizom već načeto slovensko gospodarstvo. Pa bi sada Pahor i ministar mu vanjskih poslova Samuel Žbogar malo glumili dobre dečke.
Loše im je, međutim, krenulo već na Gymnichu, neformalnome sastanku ministara vanjskih poslova EU 27 i kandidatskih zemalja početkom ovoga mjeseca u Cordobi. Iako je Žbogar uvjeravao novinare da je dobio potporu kolega za sastanak u Brdu, španjolski i talijanski ministri Miguel Angel Moratinos i Franco Frattini doživjeli su najavu toga skupa kao slovenski pokušaj pretjecanja po zaustavnom traku njihovoga prijedloga o lipanjskoj ministarskoj konferenciji EU i zapadnoga Balkana u Sarajevu. Dodatno je Žbogar Frattinija razdražio – Moratinos je reagirao diplomatski suzdržano – guranjem Slovenije na neformalni sastanak u Španjolskoj u travnju, na koji su dvojica ministara kanila pozvati bosanskohercegovačke čelnike te predstavnike Turske, Rusije i SAD-a.
U jednome je Pahor ipak u pravu: u EU je trenutačno zapadni Balkan na rubu zanimanja. Da nema Washingtona koji, iz sigurnosnih razloga, zahtijeva da se BiH pogura na put u euroatlantske integracije, to bi područje Europljani prepustili samo sebi.
Ako se tamošnje zemlje preobraze i ispune kriterije za članstvo, OK, a ako ne, nikom ništa. Preduboko su neke zemlje članice eurozone zapele u krizi i premalo je Angela Merkel zainteresirana za išta izvan Njemačke, a usto ni sve praznine u Lisabonskome ugovoru nisu još popunjene da bi se europski čelnici sada stigli još i Balkanom baviti. Pa ako već Italija i Španjolska iskreno nešto pokušavaju pokrenuti, treba im podmetnuti leđa, a ne udarati konkurenciju.
Pristajanjem uz Brdski postupak Hrvatska, međutim, nije ništa izgubila. Dapače, pokazala se spremnom na područnu suradnju te dokazala da nije zlopamtilo. Da je sa slovenske strane malo manje velikih riječi, a malo više diplomatske umješnosti, Brdski postupak mogao bi postati pandanom Višegradske skupine, u kojoj su si bivši sovjetski sateliti međusobno pomagali na putu u EU.
Iako nije posve jasno kakva je smisla imalo dijeliti u Brdu hrvatski prijevod europske pravne stečevine Kosovarima i Albancima. Njihovi mladi stručnjaci engleski govore izvrsno, a hrvatski uglavnom nimalo.
Tko je izgubio u Brdu?
Poginuo srpski plaćenik Živković? Četnik sjedio u prvim redovima na Putinovom govoru, regrutirao Srbe za 200 eura
Srpski plaćenik Bratislav Živković navodno je poginuo u borbama u Kursku. Informacije o njegovoj smrti nisu službeno potvrđene
FOTO Pijanist Emil Vukov ispraćen na posljednji počinak, počast mu odao i premijer Plenković
FOTO Motaj, motaj, dobar! Na livadu blizu Bjelovara istovarili MiG i helikopter Mi-24. Ali imaju dobar razlog
Bjelovar, točnije obližnja Kapela postala je bogatija za jedan dio hrvatske povijesti. Naime, zrakoplov MiG 21 BIS i helikopter Mil Mi-24 stigli su na svoje konačno odredište u Kapelu, ispod crkve Svete Marije Magdalene
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Sve OK napisano i jedino nedostaje žalac: Zašto RH ulazi u igru \"titranja\" Srbiji kosovskog pitanja? Naime, sve je lijepo gore u članku izloženo - tko, zašto i s kojim ciljevima je organizirao event, ali nedostaje racionala (i pamet dotičnoj!) - što RH dobiva naguravanjem Srbiji pod nos kosovskog pitanja. Naime, to im je trauma i bit će im trauma još par stotina godina, a mi Hrvati i Hrvatice baš i nismo nešto krivi u toj cijeloj priči oko Kosova, zar ne? Nit nam smrdi nit nam miriše kako su velike sile riješile kosovsko pitanje... Tko je ovlastio hrv. diplomaciju da uletava u jedan tako neuralgičan topic u susjedstvu gdje kojom god stazom krenuli - zamjerit će se i to gadno!? Prava diplomacija skrbi o interesima svoje države (to je vječna kraljevska disciplina u politici!) i uči na tuđim greškama. Na primjeru Slovenije, Hrvatska je mogla naučiti (i to bolno, na vlastitoj koži) da se svako produciranje i puvanderstvo vrati kao bumerang i da je bolje imati low profile kad već nismo nešto previše bitni na svjetskoj pozornici.