Kolumna

Tko plaća Herakov razvod?

Foto: Duško Marušić/Pixsell
Tko plaća Herakov razvod?
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Jurica Galoić/PIXSELL/ilustracija
Autor
Ivanka Toma
11.02.2012.
u 12:00
Ako Herak dobije odštetu od pet milijuna, koliko će tek dobiti Sanader ako ga se ne osudi za sve optužbe?
Pogledaj originalni članak

Pet milijuna kuna! Toliko Ivan Herak, ministar turizma iz zadnje godine mandata vlade Zlatka Mateše (1999.) traži da mu država isplati jer je protiv njega devet godina vodila sudske postupke u kojima je na kraju pravomoćno oslobođen. Iznos je golem, ali država neće propasti ako Herak uspije u odštetnom zahtjevu. Što, međutim, ako Herak uspije i time stvori presedan? Što ako se za pet, šest godina dogodi da se i bivši premijer Ivo Sanader, među silnim istragama koje se otvaraju protiv njega, pravomoćno obrani od njih dvije-tri? Koliku bi on tek odštetu mogao tražiti!? Ima još! Što ako i bivši potpredsjednik vlade Damir Polančec uspije dokazati sudsku nevinost u nekom od svojih procesa? Pa neka to pođe za rukom još dvojici voditelja državnih tvrtki iz afere Fimi medija... U tom će scenariju Slavko Linić biti primoran stvoriti još jedan proračun da ih sve namiri. Počet ćemo kumiti policiju i glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića da ne pokreću kaznene postupke, sve u strahu da ih ne izgube.

No, vratimo se na Heraka. Prije nego što je bio uhićen i sproveden pred sud, Herak je čvrsto koračao stazom popločanom uspjehom. Mlad, zgodan i ambiciozan, Istranin je političku karijeru počeo u IDS-u. Potom je prešao u HSLS, a onda su ga ambicije odvele u posve suprotan politički tabor. U zadnjoj godini vlasti Tuđmanova HDZ-a, kada je već svima bilo jasno da HDZ zbog kriminala i gušenja ljudskih prava gubi izbore, polakomio se za funkcijom ministra turizma. Ulazak u HDZ-ovu vladu naivno je prezentirao kao priznanje njegove sposobnosti, a nipošto kao političku trgovinu. Danas tvrdi da je kazneni progon koji je protiv njega bio pokrenut 2000. godine politički motiviran. Kaže da mu je, osim što je šesnaest mjeseci proveo u pritvoru, uništen ugled političara, turističkog i sportskog djelatnika, da mu je narušeno zdravlje, a da je još dodatna posljedica svega i to što mu se raspao brak.

Podsjetimo da je Herak bio optužen za zloporabu položaja i ovlasti, da je funkciju ministra turizma shvatio kao mjesto za rješavanje privatnih problema. Tako ga se teretilo da je novcem ministarstva podmirio dugove poduzeća supruge (od koje se onda razveo), da je naložio izradu nepotrebne projektne dokumentacije za golf-igrališta i izvukao tri milijuna kuna, i još manipulirao mjenicama. Heraka je sud 2005. godine osudio na četiri i pol godine zatvora. Žalio se, Vrhovni sud je ukinuo presudu i sve vratio na početak. U ponovljenom je procesu oslobođen.

Sasvim je sigurno da Herak ima vrlo vrijedne argumente na temelju kojih traži da mu država isplati odštetu za kazneni progon na kraju kojega je proglašen nevinim. Mnogo je onih koji će mu dati za pravo i držati mu fige za uspjeh u parnici protiv države. S druge strane, ima prostora za mišljenje prema kojemu Herak zaslužuje, kao i svi ostali, naknadu za vrijeme koje je proveo u pritvoru te naknadu svih sudskih troškova. Ali nipošto pet milijuna kuna! To bi zaista značilo da će država sebe proglasiti krivom jer je Heraku propao prvi brak i što je politički kompromitiran. Uostalom, ne može se državu kažnjavati zato što su državni odvjetnici izgubili neki proces. Prema tome bismo onda imali jednu stranu u postupcima koja bi morala imati stopostotni uspjeh na sudu.

Ipak, Heraku se nije smjelo toliko dugo suditi. Bio on kriv ili prav, nedopustivo je da cijelo desetljeće mora čekati pravdu. Pravosuđe ima pravo na pogrešku, ali nikoga nema pravo osuditi na deset godina neizvjesnosti hoće li u zatvor ili neće.

Ali ima i neusporedivo gorih slučajeva. U petak, kada je objavljeno da Herak traži pet milijuna kuna, počelo je suđenje Tomislavu Merčepu za ratni zločin iz 1991. godine. Optužen je da je pod njegovim zapovjedništvom smaknuto 43 civila. Među njima su i članovi obitelji Zec. Merčepove žrtve su 20 godina čekale samo na početak suđenja. Tko zna koliko će još na presudu?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

MA
mamut
17:09 11.02.2012.

E moja Ivanka Toma; vi doista ne skrećete sa svog \"kursa\"; a to je \"kurs\" Mladena Bajića! Zar vas doista nije sram potpisati se pod ovakav članak!? Čovjek je više od 8 godina živio u paklu; pakao od života učinili su mu legalni zastupnici države, a to je upravo DORH! Naravno da ima pravo na odštetu; naravno da ima pravo na jedno veliko i javno: OPROSTI koje mu MORA izreći vaš ljubljeni Mladen Bajić i naravno da mu za ovakav tekst vi dugujete barem ispriku. Jer ovaj tekst je sramotan!

ML
Mlatimudan
17:26 11.02.2012.

O kakvim \"gušenjima LJUDSKIH PRAVA\" u zadnjoj godini predsjednika Franje Tuđmana govori Večernji list i njegova novinarka Ivanka Toma? Molim VL da se prestane baviti SAO-krajinskim i jugonostalgičnim agitpropom, nego neka navede činjenice ili neka se okane pisanja onoga što ne stoji. Vrijeđate nas Hrvate s takvim podvalama. Ako je Herak ogledni primjer za \"gušenje ljudskih prava\", predložio bih VL neka sastavi popis svih onih ljudi koji su se - nikada osuđeni - naši u zatvorima za vrijeme vladavine Ivice Račana - sve pod izlikom borbe protiv kriminala. Čak je i VL privatiziran, nakon što su mu vlasnici bili bačeni u zatvor i čim su pristali za simoličan iznos List prodati državi - koja ga je odmah potom prodala Styriji - slučaj je okončan, kao da se nikada zbio nije. Kako bi bilo da VL o tome prozbori pokoju riječ? Pa da bar skine ljagu sa sebe da je privatiziran na kriminalan način.

PG
praseca gripa
18:04 11.02.2012.

Ova novinarka sebi pridaje previse vaznosti i ovaj put se pregalopirala svojom mrznjom. Nije mi jasno da li u Hrvatskoj nema hrvatskih i objektivnih novinara,a ne da nam pamet sole oni novinari koji jos u svojoj glavi imaju jugoslaviju i sto je jos gore,saokrajinu koja je njihova krvava izmisljotina.!