Pothvat pomoćnica ministra i načelnice u Ministarstvu financija

Tri dame izborile 220 milijuna eura iz EU

Foto: import
Tri dame izborile 220 milijuna eura iz EU
24.02.2006.
u 19:00
Pogledaj originalni članak

Da te tri dame nisu svoj posao obavile kako treba i u najkraćem mogućem roku, 220 milijuna eura iz pretpristupnih fondova EU za Hrvatsku bi i dalje bilo nedostupno. Pomoćnice ministra financija Vlatka Ivandić i Ivana Maletić te načelnica odjela u istom resoru Branka Kušić zadatak su obavile u rekordnom roku. Uz njihovu pomoć i pripreme, Hrvatska je položila "testove" te je Europska komisija početkom veljače donijela odluku da se raspolaganje novcem za pretpristupne programe može slobodno prepustiti hrvatskim državnim institucijama.

Prijenos ovlasti s bruxelleske na hrvatsku administraciju objavljen je na najvišoj političkoj razini za prvog službenog posjeta šefa europske vlade Josea Manuela Barrosa Hrvatskoj. Otkad je stekla status kandidata za punopravno članstvo u EU, Hrvatskoj je otvorena mogućnost korištenja pretpristupnih fondova Phare (za potporu reformama), ISPA (za ulaganje u zaštitu okoliša i transport), CARDS (za razvoj i stabilizaciju) te SAPARD (za poljoprivredu). Financijska je decentralizacija zasad obuhvatila programe Phare, ISPA i CARDS, dok se za SAPARD očekuje u nastavku godine. Vlatka Ivandić, Ivana Maletić i Branka Kušić morale su svladati svu regulativu EU, posebno onu vezanu za proceduru ugovaranja i nabave, te svoje znanje pretočiti u praktični vodič, koji će korak po korak opisati svaku potrebnu operaciju, onako kako nalažu standardi EU.

To smo učinile tako temeljito da bi danas prolaznik s ulice mogao, primjenjujući te upute, raditi kao pravi financijski menadžer kažu ponosno. Naravno, priča nije tako jednostavna i, da bi Hrvatska dobila mogućnost samostalnog upravljanja pretpristupnim fondovima, trebalo je osnovati institucije, Nacionalni fond u koji će iz Bruxellesa stizati novac te Provedbenu agenciju koja će se brinuti o proceduri natječaja, ugovaranja i plaćanja programa. Potkraj kolovoza prošle godine u Zagreb je nakon svega stigla ekipa europskih revizora, koji su osobno ispitali pedesetak stručnjaka iz različitih resora kako bi se uvjerili jesu li "svladali gradivo". Hrvatska je prva zemlja koja je taj ispit položila iz prvog pokušaja. "Licencija" za samostalno upravljanje pretpristupnim programima osigurana je za sedam mjeseci, a u drugim je zemljama taj postupak trajao i po dvije godine.

U uspjeh registriran na najvišoj političkoj razini ugrađeno je puno prekovremenih sati i rada nedjeljom triju za javnost nepoznatih ekonomistica s platnog popisa Ministarstva financija. Karlovac će, zahvaljujući tome, iz Bruxellesa dobiti novac za veliki projekt vodovoda i kanalizacije, HŽ će modernizirati prugu Vinkovci Tovarnik do državne granice, a za takve programe i potporu reformama Hrvatska samo za prošlu i ovu godinu dobiva 220 milijuna eura.

Pogledajte na vecernji.hr