U OSIJEKU SE DOVRŠAVA PRVA ENERGETSKI NEOVISNA KUĆA

U ekodomu grijanje i struja na račun sunca

24.04.2009.
u 13:14
Pogledaj originalni članak

Kako podmiriti račune za grijanje gotovo 400 četvornih metara stambenog prostora, osječkoj obitelji Pichler više ne predstavlja brigu. Sve do najhladnijih dana prosinca dovoljno joj je otvoriti zaslone na golemom stakleniku, a sunce će učiniti ostalo!

Sustav ventilatora
Obitelj našeg nekadašnjeg kolege večernjakovca, naime, stanuje u energetski neovisnoj kući na Donjodravskoj obali. Riječ je o projektu gradnje jedinstvene eksperimentalne kuće koja će najveći dio potrebne energije dobivati od sunca, a taj će projekt uskoro biti završen. Ta će se kuća sama i hladiti, pa i proizvoditi električnu energiju!

– Sustav i nije tako složen kako se čini. Da bi se cijela kuća ujutro zagrijala, dovoljan je pritisak prstom na gumb. To će pokrenuti jednostavan elektronički sustav kontrole ventilatora koji nizom kanala upuhuju topli zrak iz staklenika u masivne zidove kuće. Zidovi i podovi poput divovske kaljeve peći griju prostor u kući, a za sve to nisu potrebne tisuće kilovata električne energije ni tisuće kubika zemnog plina – objasnio nam je Goran Pichler.

Kuća je orijentirana u smjeru sjever-jug s tim da je na sjeveru minimalan broj otvora i prozora, a južna je strana gotovo posve u staklu. Na taj način cijeli dio od 16,5 metara služi kao aktivan prijamnik sunčane energije. Srce sustava pasivnog sunčanog zagrijavanja objekta čini sedam metara visoki i šest metara široki staklenik u središtu kuće. Zagrijani zrak u stakleniku diže se potom do vrha gdje ga usisavaju ventilatori.

Od ideje do završetka prošlo je 10 godina, a zahvaljujući entuzijazmu i želji za iskorištavanjem prirodnoga, uspjet će, kaže, ovog ljeta završiti zahtjevan projekt u koji se ustupanjem zemljišta uključio i Grad Osijek, kao i svjetske tvrtke poput Wienerberga, Tondacha, Dow Chemicala, URSE, Veluxa, Shiedela, Vaillanta i drugih koje su u izoliranju kuće prepoznale i svoj interes.

– Većina je donirala kvalitetan građevni materijal i opremu ili je dala znatan popust na njih, što nam je iznimno pomoglo u realizaciji zahtjevnog projekta – dodaje Goran.

Edukativni kutak
U jednom dijelu kuće živi sa suprugom i kćeri, a u drugom se smjestila njegova majka. U prizemlju kuće pak bit će “edukativni kutak” u kojemu će zainteresirani moći doznati sve o solarnoj kući.

– U kući živimo dvije godine, a dosad smo se grijali preko plinskog kondenzacijskog kotla te zbog dobre izolacije već postigli određene uštede. Da smo se grijali plinom, mjesečni bi nam račun bio i 3000 kuna, a ove zime počinje pravo besplatno grijanje na sunce – zaključuje zadovoljni Osječanin.

Pogledajte na vecernji.hr