Kolumna

U EU s repovima Tuđmanove 'lustracije'

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
U EU s repovima Tuđmanove 'lustracije'
02.07.2013.
u 12:00
I Milanovićev je govor dokaz da još nismo shvatili kako nikakva ideja ne može opravdati nijedan zločin, pa ni komunistička ili antifašistička
Pogledaj originalni članak

U Europi bez topničkih dnevnika, s najvećim hrvatskim prijateljem europske politike u zatvoru i s repovima “pomirbene lustracije” na način dr. Franje Tuđmana, neki su od paradoksa hrvatskog puta u Europu. Hrvatska je u posljednjih desetak godina ostvarila golem napredak, klišeizirane su manje ili više kurtoazne ocjene koje su nam udijelili strani državnici pri čemu je većina imala u vidu prihvaćanje europskih pravnih standarda.

Činjenica jest da smo ostvarili grandiozne promjene, osobito na području ljudskih prava i temeljnih sloboda. Danas se cijela nacija u stanju podijeliti oko pitanja koja su prije desetljeća ili dva samo rijetki postavljali. Kakve smo sve (ne)pravde otrpjeli u tom procesu, ali unatoč još svježim ranama iz Domovinskog rata suočili smo se i s tamnom stranom naše bliske prošlosti, da bi kao nacija osvijestili kako nas osuda vlastitih zločina čini boljima, pravednijima i ljudskijima, pomaže nam da ne umremo “u pustoši svog mrtvog srca” kao oni o kojima je Vlado Gotovac govorio u svom čuvenom govoru. Dakle, toliko se toga promijenilo, ali još nismo osvijestili elementarno, što bi trebalo vrijediti za svakog civiliziranog čovjeka bez obzira na uvjerenja, a osobito s povijesnim iskustvom kakvo su Hrvati imali.

Još nam svaki zločin nije zločin. I naš premijer, koliko god bio relativno mlad za staru hrvatsku priču o kaubojima i Indijancima, govoreći na Trgu o neraskidivim sponama s našim susjedima, spomenuo je “najuzvišenije zajedništvo u antifašističkoj borbi”, ni riječju ne narušavajući tu idealističku sliku zločinima iz tog razdoblja, dok je nasuprot tomu govoreći o ratnim događajima iz devedesetih, iz obzirnosti prema našim susjedima prešutio branitelje i spomenuo naše “posrtaje”.

Tu korektnost prema žrtvama zločina komunizma i antifašizma većini je normalno ne iskazivati. Još nismo shvatili da nikad nikakva ideja, koliko god bila dobra, ne može opravdati zločin. Stoga je smrtna kazna ukinuta u Europi. Na to nas je i podsjetio famozni Lex Perković kojeg je unatoč svoj argumentaciji, zbog tajminga i u njemu sadržane definitivne “političke presude”, teško braniti kao opći zakon iako bi i po starom zakonu Josip Perković mogao izbjeći izručenje Njemačkoj te iako je zastara procesuiranja ubojstva Stjepana Đurekovića, i po stavu DORH-a prema hrvatskim zakonima, nastupila 1998. godine.

Zastrašujući je apsurd da 23 godine nakon što smo raskrstili s bivšim sustavom i 30 godina nakon počinjena zločina u zemlji u kojoj je još toliko građana koji se osjećaju žrtvama komunističkih zločina te 16 godina nakon što je DORH odbacio prijave protiv Perkovića, moguća takva afera. To je strašno i prema Josipu Perkoviću jer i oni koji politički zloupotrebljavaju taj slučaj, kao i mnogi od onih koji u tom slučaju iskreno vide nepravdu, ne drže do činjenica i prava. Iako je DORH odbacio kaznene prijave protiv Perkovića nakon, sudeći prema priopćenju, detaljne obrade, očito je da je Perković “žrtva” i hrvatskog odnosa prema zločinima komunizma i antifašizma, a ne samo autoriteta njemačkog pravosuđa.

Ustavne izmjene koje bi uvele nezastarijevanje za politička ubojstva, što je inače posve opravdano s obzirom na psihologiju i hladnoću te vrste zločina, u slučaju Perković ne bi ništa bitno izmijenilo, osobito ako za naše pravosuđe i dalje ne bi bilo dokaza protiv Perkovića, odnosno ako, za razliku od njemačkog pravosuđa, ne bi uzelo za vjerodostojan povučeni iskaz Vinka Sindičića.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.