U POVODU

Uljepšavanje prošlosti

19.05.2009.
u 18:32
Pogledaj originalni članak

Slogan “Polet je kriv za sve” rođenima za Hrvatske ne znači ništa. Jer valjda nikada za nj nisu niti čuli. Sredovječni i stariji, koji su za slogan čuli, ili im je nekoć nešto i značio, vjerojatno su proteklih godina na njega zaboravili. Vjerojatno se toga slogana ni sada ne bi prisjetili da Jutarnji list svojim nostalgičnim homageom nekadašnjem glasilu Saveza socijalističke omladine Hrvatske nije podsjetio na Polet i njegov slogan.

Spomen Poleta sigurno je pobudio i nešto širu nostalgiju od novinarske. Ta je nostalgija vjerojatno posljedica i uobičajenog protoka vremena, tipičnog žala za mladošću, i nekih osebujnijih sentimenata na vrijeme s početka osamdesetih prošloga stoljeća. Činjenica da su se u EPH odlučili na posmrtnu privatizaciju Poleta i ne začuđuje. Nino Pavić bio je Poletovim glavnim i odgovornim urednikom, Denis Kuljiš urednikom, a još nekoliko novinara EPH novinarima Poleta.

Stoga je razumljivo da su i pomalo sjetni glede Poleta, pa i da si zadržavaju neko pravo na privatizaciju već odavno nestalog lista. Ali sliči to i na tipičnu “borbu za bolju prošlost”. Jer Polet je u nostalgičnom homageu Jutarnjeg lista očekivano predstavljen i stiliziran kao kulturološki fenomen i svjetonazorska novost. Poletovština je tu svojevrsni spleen vremena, čije su sjetne temeljnice: uvjerenje o Poletu kao novinskoj i društvenoj prethodnici i mit o Zvečki, kao kultnom mjestu općeg moderniteta.

Razumljivo je da o Poletu lijepo misle ljudi koji su ga stvarali. Polet jest bio svojevrsna novinska i društvena novost. Nasuprot biltenskom i sklerotičnom novinarstvu tzv. velikih novina, koje su bile pod potpunom partijskom kontrolom, Polet je – osobito kada ga je uređivao Zoran Franičević – u pisanju bio mladenački prpošan, grafički svjež i umiven, sklon underground kulturi. Polet je zaslužan i za afirmaciju stripa i za promicanje “novog vala”.

Ali, je li bio i “fantom slobode”, kako ga se danas predstavlja, a njegovi urednici pionirima demokracije? Izlazeći u vrijeme još nazočne “hrvatske šutnje” i jugoslavenske graje, Polet je zapravo bio “jedinstvo suprotnosti”; i ovisan i slobodan, i avangardan i režimski. Neke je teme prezentirao na novinarski sasvim novi način, a da usprkos tome nije “izlazio izvan sistema”. Polet nije samo slovio za “Šuvarov list”.

A Stipe Šuvar je mogao biti sve i svašta, ali sigurno nije bio demokrat. Po njegovu svjetonazoru političke su slobode vrijedile samo za komunističke mu istomišljenike. Drugima je ostajalo – šutjeti. Polet i njegovi urednici nisu se protivili toj šutnji. A kada je to “Partija tražila”, i sami su tjerali u šutac.

Kada je legendarni Joža Vlahović “zglajzao” s Danasom, a taj politički tjednik podvrgnut “partijskoj kritici” zbog teksta o “zatvorenim listama” (izbornim listama sa samo jednim komunističkim kandidatom), u Danas su po partijskoj direktivi kao “Šuvarovi komandosi” poslani Nino Pavić i Denis Kuljiš.

Zadaća im je bila partijski disciplinirati i politički pacificirati Danas koji se, za razliku od Poleta, usudio kritizirati tada svemoćnu Partiju. Tada je Danas bio “kriv za sve”. Sada je pak Polet postao zaslužnim za sve! “Djeca komunizma” postala su zaslužnima i za osvit hrvatske demokracije! Svašta!

Pogledajte na vecernji.hr