BLAGDANSKI STOL Diljem svijeta svaki narod čuva svoju priču o uskrsnim gastrodelicijama

Uskrsni gušti

Foto: import
Uskrsni gušti
23.09.2005.
u 14:01
Pogledaj originalni članak

I dok gastrotradicija u Hrvatskoj na uskrsni stol poslužuje šunku, jaja, hren i mladi luk te niz dobro nam znanih specijaliteta, šef kuhinje zagrebačkog restorana "Gallo" Igor Kozmić čitateljima Večernjeg lista predlaže mali pomak u spremanju uskrsnih delicija. Njegovi maštoviti recepti naslanjaju se na tradiciju, no ipak uvelike puštaju i mašti na volju. Makarončini s vongolama, hobotnica, list na vinskoj pari, rezanci s tartufima... vrhunski su jela pripremljena po vrlo jednostavnim receptima.

Uvijek kruh
Kakav je uskrsni doživljaj mimo naših običaja? Talijani u dane Uskrsa jedu mladu janjetinu s prilozima poput pečenih artičoka i paprike. Šveđani su najvjerniji obilnu uskrsnom doručku koji se sastoji od jaja, kruha, slatkiša i kave. Obvezan je lagani švedski kruh, kolač od lješnjaka te onaj od šunke i sira.
Tradicionalni danski desert  aebleskiver  nalikuje na naše uštipke, no ipak je malo slađi. Poslužuje se vruć, uz dodatak džema, sirupa ili posipan šećerom u prahu.

Dan prije Uskrsa Danci i Norvežani u džepovima nose komadiće beskvasna kruha umotana u bijelo platno. Pojedu ga u ponoć. Takve amajlije u džepu sežu još u doba Vikinga. Oni bi u džep stavili bobice  lefsjua  otporna zimzelena koji je simbolizirao život.

Neobično finsko jelo  mammi  kaša je od vode i rižina slada koja se peče u pećnici i poslužuje sa slatkim vrhnjem ili, pak, namazana na kruh.

Bugari uskrsni  kruh  kozunak ili kolache  ukrašava se crvenim pisanicama. Ljusku prvog jajeta kojim završava korizma razbijaju o crkveni zid. Bugari tradicionalno jedu slatke uštipke s medom i šećerom, koje dan prije ispeku  djevojke. Specijalno ukrašen krušćić peče se za najmlađe ukućane.

Gotovo svaki narod ponosno čuva svoj specifičan, tradicionalan recept za svugdje prisutan domaći uskrsni kruh. U Njemačkoj je to slatki kruh koji zovu stollen, a Nizozemci kušaju vrlo sličnu varijantu s grožđicama i bobicama  paasbrod. Paska kruh lagani je slatki poljski kruh s jajima. U Engleskoj i Sjevernoj Americi jedu se slatka peciva s grožđicama  hot cross buns.

Česi svoj specijalitet zovu  babovka. To su kružići od maka posipani sjeckanim bademima. Katkad se, umjesto makom, pune džemom od marelica.
Na Veliku subotu u Bogarskoj i Rumunjskoj u prozore stavljaju brašno, sol, kvasac i šarena jaja. Od tih se sastojaka umijesi kruh, u nadi da će nakon tog rituala godina biti bogata i plodna.

Grci uskrsno slavlje započinju razbijanjem crvenih pisanica. Potom se predaju obilnom ručku gdje uz tradicionalan kruh  tsourek  uživaju u namazu od češnjaka, osvježujućem umaku od jogurta, češnjaka i sitno nasjeckanih krastavaca te glasovitoj grčkoj juhi od jaja, riže i limuna. Grčki je uskrsni objed nezamisliv bez začinjene janjetine i fete sira u tijestu i lagane torte od limuna.

Divljenje snijegu
Sedam do osam dana  Pesaha židovi  jedu beskvasni kruh  maces   koji simbolizira žurbu u kojoj su poslije oslobođenja iz ropstva napustili Egipat.
Tradicija blagoslivljanja hrane najrasprostranjenija je među slavenskim narodima. Sve je krenulo od biblijske priče o hrani koju je Isus blagoslovio kad  je prepoznat nakon uskrsnuća. Birana hrana pažljivo se aranžira i nosi na blagoslov u crkvu u pletenim košarama prekrivenim vezenim ubrusima.

Uz  hranu, narodi su vjerni i tradicionalnim ceremonijama i obredima. Neobično "pokrštavanje" golemih školjaka događa se na Veliku subotu u Polineziji. Ondje školjke povezuju s duhovima mora; nakon ceremonije vraćaju ih u morsko plavetnilo gdje "uskrsuju" novi život.

I dok se mi u uskrsne dane veselimo nagovještajima proljeća, uskrsni ugođaj u Laponiji posve je drukčiji. Ondje slave ceremoniju  Divljenja snijegu; kada uz pjesmu i ples prave snjegoviće u obliku životinja slaveći Kristovo uskrsnuće i buđenje prirode!


Naš sommelierski prvak pomaže izabrati vina

Vino je također ukras blagdanskog stola. Za ovako svečan objed valja pomno izabrati primjerenu kapljicu. To je danas izazovno umijeće, valja poštovati određena pravila, voditi se i vlastitim ukusima i željama, a sve u nakani da pravi spoj hrane i vina uveliča blagdanski ugođaj. Naš vinski novinar Vito Andrić izabrao je s Emilom Perdecom vašu uskrsnu vinsku listu. Perdec je hrvatski sommelierski prvak, a kao ugledni sommelier s višegodišnjim iskustvom sada bira vina u glasovitu istarskom restoranu Zigante u Livadama. Odmah smo se složili da ćemo za ovu prigodu ponuditi hrvatska vina, a da za aperitiv i zdravicu obvezno izaberete klasičan pjenušac npr. neki od Peršurićevih istarskih misala ili onih s obronaka Plešivice, obitelji Tomac no još je desetak drugih također kvalitetnih pjenušaca hrvatskih vinara. Dapače, nije neuobičajeno da s pjenušcima nastavite i uz jela! Za ostala vina imamo nekoliko prijedloga, a nešto izaberite i sami.

Pogledajte na vecernji.hr