Hrvatski premijer Zoran Milanović obilježio je prošli tjedan svojim jednosatnim saborskim govorom o stanju nacije, no prava dijagnoza stanja iznesena je dan prije premijerova pompoznog nastupa. Domaće su novine objavile relativno kratku vijest o nalogu o strogom pridržavanju Zakona o osobnoj iskaznici koji je iz Ministarstva unutarnjih poslova stigao u Policijsku upravu istarsku. Ukratko, službenicima na poslovima izdavanja osobnih iskaznica naloženo je da sve one građane koji podnesu zahtjev za izradu tog dokumenta nakon isteka zakonskog roka od 15 dana od isteka njihove stare iskaznice upute dežurnom policajcu koji će im napisati prekršajnu kaznu od 3000 kuna. Dok ne plate kaznu, grešnicima neće biti izdana nova osobna iskaznica, a ako to ne učine u roku od 8 dana, kazna će dodatno porasti za kamate i posljedične sudske troškove.
Takva je rigorozna kampanja krunski dokaz lakrdije u koju se pretvorila bučno najavljivana Vladina politika uvođenja reda. Taj je neodređeni i empirijski neprovjerljiv cilj Vlada proteklih godinu i pol dana koristila kao opravdanje za sve poteze koje jest ili nije poduzela. Ipak, nije trebalo dugo da se uvođenje discipline među porezne dužnike, utajivače i varalice pretvori u lov na svakoga kome je moguće iz džepa iscijediti koju kunu da bi se popunile sve veće proračunske rupe. Dakako, poštovanje zakona osnovna je postavka pravne države, no ništa manji preduvjet njezine funkcionalnosti jest primjerenost sankcija za njihovo kršenje.
U Hrvatskoj danas, prema podacima koje je sama Vlada objavila, oko 1,3 milijuna ljudi živi ispod granice siromaštva, odnosno u kućanstvima s četvero članova i prihodom manjim od 4200 kuna. Valja se zapitati je li primjereno jednom takvom kućanstvu oduzeti tri četvrtine mjesečnih prihoda zbog zakašnjenja obnove osobne iskaznice – djela kojim prekršitelj suštinski najviše šteti sebi jer s nevaljanom iskaznicom ne može ostvariti niz prava koja mu pripadaju. Ipak, Hrvatska vlada koja je proteklih mjeseci pokazala zavidan angažman u promoviranju inicijativa zakona, pa i Ustava, u pitanjima koja smatra važnima, kao što je primjena europskog uhidbenog naloga, nije ni razmotrila mogućnost usklađivanja prekršajnih i kaznenih novčanih kazni s teškim ekonomskim stanjem u zemlji. Premijer koji nije štedio glasnice poučavajući Europsku komisiju da je njegov servis, nije razmislio o tome da je i on tek servis građana – koji su ga zadužili da državu u kojoj žive organizira da funkcionira na efikasan i pravedan način. Kako nije u stanju biti efikasan servis svim građanima, Milanović, poput svojih prethodnika, mobilizira vlastitu potporu stvarajući raskole među raznim socijalnim grupama.
>> Niste izradili novu osobnu u roku? Prijeti vam kazna od 3.000 kuna
Ipak, svi ti raskoli fabricirani su i lažni, stvoreni da prikriju jedinu istinsku podjelu. Hrvatska nacija danas se ne dijeli na lijeve i desne, komuniste i ustaše, vjernike i ateiste, stare i mlade, zaposlene i nezaposlene ili javni i privatni sektor. Jedina stvarna podjela koja u Hrvatskoj postoji jest na građane koji žele raditi, poštovati zakone i stvarati novu vrijednost te na one koji to odbijaju trudeći se sačuvati status quo koji im omogućava da žive na račun ovih prvih. Ipak, u viziji političkih elita svi oni jednako su vrijedni jer drže isti demokratski potencijal – svaka osoba jedan glas na izborima. Utoliko, ključ držanja vlasti je uranilovka – linearni rezovi kojima se jednako uzima svima, a zapravo se tako vrijednost pretače od onih koji stvaraju onima koji to ne čine.
Nijedna vlada dosad nije imala dovoljno znanja, moralnog integriteta i snage da izađe iz tog obrasca izopačene društvene preraspodjele, a po svemu sudeći, nema ni Milanovićeva. Nažalost, čini se da nema ni dovoljno mudrosti da vidi kako radi na vlastitoj propasti. Novo povećanje poreza, rigidno utjerivanje kazni, dugova, povećanje cijena osnovnih životnih usluga – sve su to potezi koje će omogućiti još koji mjesec hranjenja svih onih gladnih usta koja se okreću prema Vladi. Kad i tih zadnjih komada hrane nestane, počet će gristi i onu ruku koja ih je sve te godine tako predano hranila.