Kolumna

Velika koalicija

Foto: Željko Hladika/PIXSELL
Velika koalicija
08.07.2010.
u 12:00
Oni koji smatraju da će, izbornim porazom vladajućeg HDZ-a, za otprilike godinu dana koalicija koju će voditi SDP Zorana Milanovića uspjeti promijeniti stvarnost i ubrzano trzajem izvući iz gliba hrvatsko gospodarstvo, također se varaju.
Pogledaj originalni članak

Došlo je vrijeme da hrvatska politička elita, prvo sama sebi, a potom i javnosti, prizna istinu, i to ovim redom: koalicijska vlada Jadranke Kosor više nema mogućnosti izvući državu iz najdublje gospodarsko-društvene krize. Neće uspjeti. Sigurno ne dovoljno brzo.

Oni koji smatraju da će, izbornim porazom vladajućeg HDZ-a, za otprilike godinu dana koalicija koju će voditi SDP Zorana Milanovića uspjeti promijeniti stvarnost i ubrzano trzajem izvući iz gliba hrvatsko gospodarstvo, također se varaju. SDP Zorana Milanovića za takav zadatak nema dovoljno “instalirane” snage.

Ni u stranci ni oko sebe, a bogme, ni u sebi samome. Ekonomisti, pak, tvrde da Hrvatska više nema vremena. Ne možemo čekati i provesti još jednu punu godinu bez znakova oporavka. Ovi zaključci zvuče prilično surovo. No kad malo bolje razmisliš, kako im kontrirati? Zaključci su, kako se doznaje u uskim krugovima vlasti, stigli izvana, od naših, kako se to voli reći, vanjskopolitičkih partnera. S obzirom na to da Hrvatska i nema baš mnogo takvih političkih pokrovitelja, jasno je da riječ može biti samo o onima iz SAD-a i poneke zemlje EU, Njemačke, primjerice (a uz nju nerijetko ide i Austrija).

Zaključak je u tim krugovima da, na žalost, Zoran Milanović nije položio testiranje i provjeru na, nazovimo to tako, “simulatoru vlasti”. Dakle, pobijedi li njegov SDP dosadašnju vlast na izborima, eksperti u njemu ne vide uspješnog premijera. “Potkapacitiran je”, tvrde. Donedavno se smatralo da će naši partneri podržati Jadranku Kosor i “gurati” je sve do svršetka pregovora i određivanja datuma ulaska RH U EU. To su tako i činili i otvoreno pomagali kada je zapelo sa Slovenijom ili s glavnim haaškim tužiteljem Brammertzom. Pa će se, mislilo se, partneri potom okrenuti novom pobjedniku na izborima. SDP-ovoj koaliciji. Nešto se gadno pogoršalo jer nestalo je one potpune sigurnosti da će HDZ sigurno izgubiti iduće izbore. No, ako je točna procjena da poraz HDZ-a ne bi rezultirao i izlaskom iz krize, valja tražiti novo rješenje.

Ako HDZ ili SDP ne mogu sami riješiti krizu, neka to onda riješe – zajednički. Stvaranjem tzv. velike koalicije. Zaboravimo li kratkotrajnu, no znamenitu Vladu demokratskog jedinstva iz devedesetih, koju su stvorili u uvjetima ratnog kolapsa, nova koalicija imala bi drukčija obilježja. Uglavnom bi riječ bila o koaliciji dviju najjačih političkih stranaka u RH, HDZ-a i SDP-a. Pitanje je za koliko bi njihovih manjih ili većih “satelita” moglo u toj vladi biti mjesta. Ako bi ga uopće bilo. Ideja o stvaranju HDZ-SDP velike koalicije nije nova.

Prije održavanja posljednjih parlamentarnih izbora, potkraj 2007., šokirao je njome Stjepan Mesić. – Teško je s malima postaviti postojanu vladu – mudrovao je. I predložio koaliciju velikih, privremeno, do ulaska RH u EU. Po načelima da je ta koalicija moguća “ako strogo podijele zadatke i resore i svatko bi obavio svoj dio posla”. Prije sedam mjeseci opet se počelo govoriti o koaliciji. Iz političke mirovine javio se Dražen Budiša, koji je rekao da su problemi tako teški da ih “ne može riješiti jedna politička snaga”. Htio je veliku koaliciju odmah, prije izbora, a SDP-u je poručio da ne treba imati iluzije da bi sa svojim partnerima mogao riješiti teške probleme bez HDZ-a.

Nekoliko mjeseci poslije, Nikica Valentić kazao je da će do koalicije doći prije ili kasnije. Zna da je reforme nemoguće provesti bez širokog političkog konsenzusa. Rekao je da u njegovu HDZ-u to još nitko ne želi čuti, no da je “bolje biti u koalicijskoj vladi koja ima šansu uspjeti nego sam raditi nešto što ne možeš provesti”. Vidošević je bio izravniji i u travnju tvrdio da “Vlada ne može izvući zemlju iz krize, za to je potreban društveni konsenzus... Premijerka mora narodu reći istinu, a to je da smo na pragu dužničkog ropstva.” Iz ovog šireg spektra gotovo istih razmišljanja, od ljudi različitih političkih opcija, dade se zaključiti da situacija u RH ne ide nabolje. Traži se izlaz u velikoj koaliciji.

Ona bi, vjerojatno, lakše donosila nužne odluke, lakše bi dobila financijsku potporu iz svijeta, koju će RH morati zatražiti jer će u 2011. u proračunu biti još manje novca. A građani neće dopustiti nova jaka kresanja. Opasnost od “pucanja filma” kod stanovništva razlog je da bi za rad na stvaranju velike koalicije bio zainteresiran i predsjednik Ivo Josipović koji, kažu njemu bliski, nikako ne bi htio vidjeti nemire, sukobe i suzavac na ulicama. Dođe li do koalicije, ona će sigurno imati i puno protivnika jer bi privremeno oslabila političku demarkaciju u zemlji. No što ako u međuvremenu od zemlje i ne ostane puno?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

OB
-obrisani-
00:34 09.07.2010.

Koji mudrac od novinara! Za takve se kod nas u Splitu kaže \"svaki taki mudraci, kupe govna po Pjaci\".....

PO
poldapolda
09:01 10.07.2010.

Da,da Ivankovic se boji nove pravednosti stoga nudi veliku koaliciju,govori o politickim elitama i naravno sta njega briga za nova zaduzenja.Sasvim obratno mora biti.Nitko nesmije koalirati sa lopovskim elitama.Zakonom treba zabraniti uzimanje novih kredita.Drzavu se mora ocistiti od korova.Upravo obratno je istina..Mi moramo rjesiti korupciju,nepotizam,neznanje i kretenizam.Tek onda Hrvatska moze naprijed.To i nije stvar ekonomista to je stvar morala,postenja.Sta kaze drug Ivankovic na HDZ-pretvorbu,privatizACIJU;TAJKUNIZACIJU,organizirani kriminal,sutnju crkve i drugih intelektualaca.Tko ce vracati dugove i od kuda? prolijev