ZAGREB - Mještani Grižana godinama su čekali i napokon dočekali da svojim očima vide i dive se originalima remek-djela svojeg najpoznatijeg sumještana, Jurja Julija Klovića. Njih 115 u dva autobusa pod pokroviteljstvom Vinodolske općine i u organizaciji grižanske Udruge za narodne običaje i očuvanje kulturne baštine Juraj Julije Klović u Galeriji Klovićevi dvori dobilo je tako jedinstvenu prigodu spoznati što je to Klovića učinilo najvećim i najpoznatijim svjetskim umjetnikom iz Hrvatske svih vremena.
Izložbu \"Julije Klović - najveći minijaturist renesanse\" Galerija Klovićevi dvori postavila je u povodu 30. obljetnice početka djelovanja. Riječ je o jedinstvenom i najvjerojatnije neponovljivom umjetničkom i kulturnom događaju budući da je prvi puta hrvatskoj i svjetskoj javnosti dat na uvid značajan dio Klovićeva sitnoslikarskog opusa. Većina ih na mjestima na kojima je pohranjena uopće nije dostupna oku znatiželjnika, a ne malo ih je u trezorima i pod posebnim mjerama osiguranja. U Hrvatskoj Klović je prisutan u simboličnoj mjesri sa samo tri djela.
U Klovićeve dvore iz najpoznatijih svjetskih muzeja, galerija i knjižnica (Musée du Louvre, The British Museum, The British Library, Royal Collection of Windsor Castle, Galleria degli Uffizi, Biblioteca Nazionale Marciana, The John Rylands UniversityLibrary) stiglo je 40-ak djela od ukupno njih više od 120 na koliko se procjenjuje broj sačuvanih. Klović je rođen 11. prosinca 1498. godine u Grižanima, prvo obrazovanje stekao je od pavlina u Crikvenici, a od 18. godine do kraja života 3. siječnja 1578. godine živio je najvećim dijelom u Italiji. Koliko se zna, nije se ženio, niti je ostavio potomstvo.
>>Na otvaranje izložbe genija minijature došlo je čak 2000 ljudi!