Na današnji dan prije točno 12 godina u Beogradu su održani masovni prosvjedi kojima je srušen režim Slobodana Miloševića. Prosvjedima su prethodili izbori za predsjednika tadašnje SR Jugoslavije, a čije je rezultate Milošević, koji je izgubio od kandidata DOS-a Vojislava Koštunice, odbio priznati što je dovelo do masovnih prosvjeda.
Na tim izborima Milošević je dobio svega 27,15 posto glasova u odnosu na Koštuničinih 50,24 posto. Toga 5. listopada na prosvjedima u središtu Beograda, koje je predvodio Zoran Đinđić, okupilo se više stotina tisuća ljudi.
Događajima u Beogradu prethodili su višednevni prosvjedi i štrajkovi u cijeloj Srbiji zbog čega su brojni gradovi bili paralizirani. Jedan od najjačih udaraca režimu S. Miloševića zadali su radnici Rudarskog bazena Kolubara koji su ustrajali u štrajku iako su bili izloženi svakodnevnim prijetnjama režima.
Okupljeni prosvjednici 5. listopada u Beogradu okupili su se na platou ispred Savezne skupštine gdje su pristizali u kolonama automobila, autobusa i kamiona dugačkima na desetke kilometara. Da bi došli do Beograda, morali su probijati policijske blokade na koje su nailazili cijelim putem.
Jedan od junaka prosvjeda bio je i Ljubisav Đokić, od tada poznatiji kao bagerist Džo, koji je svojim bagerom predvodio napad prosvjednika na zgradu RTS-a. Bager je na prosvjedima pogođen s više metaka. Beogradski B92 podsjeća da je već u prijepodnevnim satima policija upotrijebila suzavac da bi spriječila prosvjednike da uđu u zgradu parlamenta.
– Oko 15 sati prosvjednici na platou ispred Savezne skupštine, predvođeni liderom Nove Srbije Velimirom Ilićem, ušli su u zgradu saveznog parlamenta. Zgrada je ubrzo demolirana i zapaljena, kao i obližnja zgrada RTS-a u Takovskoj ulici. Iz zgrade državne televizije, koja je 90-ih nazvana i „tv bastilja“, izlazili su novinari koji su tada uređivali njezin program, dok je direktor televizije Dragoljub Milanović pretučen u obližnjem Tašmajdanskom parku, podsjeća B92.
Uviđajući što se događa, policija je ubrzo prestala pružati otpor i pridružila se prosvjednicima.
Iste večeri, u večernjim satima, građanima se s terase Skupštine Beograda obratio novi predsjednik SRJ Vojislav Koštunica, dok je već idućeg dana, 6. listopada, Milošević priznao izborni poraz i čestitao Koštunici.
U prosvjedima je poginula Jasmina Jovanović iz Miloševca pokraj Velike Plane, koja je pala pod kotače kamiona. Momčilo Stakić iz Krupnja preminuo je od posljedica srčanog udara. Ozlijeđeno je 65 ljudi.
>>Miloševićeva državna sigurnost imala poseban odjel za ubojstva
bolje da je naslov Slobini idealisti opet na vlast