Milo Đukanović

2. dio: Pukanićevo novinarstvo bilo je medijski reket

25.04.2009.
u 13:54
Pogledaj originalni članak

Kad biste uspoređivali odnose, s kojim državama bivše Jugoslavije imate najbolje kontakte, je li to Hrvatska, Slovenija ili…?
- Tijekom procesa raspada bivše Jugoslavije i rata koji se dogodio, odnosi s Makedonijom nisu prekidani čak ni u području ekonomske suradnje. Vrlo dobri odnosi brzo su uspostavljeni i sa Slovenijom. Slovenci su ovdje bili prvi i najveći investitori, a sada su Crnoj Gori prisutni investitori iz više od 50 država. S Hrvatskom su odnosi u jednom trenutku bili opterećeni hipotekom toga što se u godinama rata događalo u okolici Dubrovnika, u Konavlima, što, naravno, ne treba zaboraviti, kako se ne bi ponovilo. No, u međuvremenu jako smo puno i s jedne i druge strane uložili napora da bismo stvorili uvjete za obnovu povjerenja. Danas sa zadovoljstvom mogu reći da su, u odnosu na druge susjede, odnosi s Hrvatskom najdinamičniji. Oni se uspješno razvijaju na najvažnijem dijelu terena, u području ekonomije, što je fundament svih međudržavnih odnosa. Kad je u pitanju BiH, politički su odnosi vrlo dobri, možda ekonomski nedovoljno razvijeni, prije svega zbog situacije u BiH, gdje su još uvijek predominantna politička i pitanja funkcionalnosti države, ali siguran sam da će ti odnosi bivati sve bolji.
 
Je li slično raspoloženje kad je riječ o isplati ratne odštete stanovnicima Konavala, Cavtata i Dubrovnika?
– Hrvatska je odustala od dijela tužbe koje se tiče Crne Gore, jer je tužba inicijalno bila usmjerena prema bivšoj zajedničkoj državi SiCG. Mi smo kontinuirano poduzimali geste dobre volje: isplatili smo odštetu jednoj farmi u Konavlima, pomogli gradnji dječjeg vrtića... Pokušavamo i na taj način pomoći obnovu dobrih odnosa između dviju država, ponajprije između Herceg Novog i Dubrovnika, jer su ti odnosi najosjetljiviji među dvjema državama. Predsjednici Vujanović i Mesić, kao i premijer Sanader i ja, možemo i ubuduće na tom planu dati puno pozitivnih impulsa.
 
Je li vama kao premijeru drago što je hrvatski građevinski konzorcij dobio posao gradnje autoceste kroz Crnu Goru?
– Vrlo mi je drago. To mi je potvrda da u regiji stasaju kompanije koje mogu odraditi tako velik posao. Bio bih vrlo sretan da i u Crnoj Gori postoji jaka građevinska kompanija koja se može uhvatiti u koštac s oštrom međunarodnom konkurencijom. Pa ipak, u ovom trenutku nijedna crnogorska kompanija nije se prijavila na natječaj. Pojavile su se kompanije iz regije, među njima i hrvatski konzorcij. Imali smo vrlo strogo postavljene kriterije koje je trebalo ispuniti, sve su to zajedno s nama provjeravali i neovisni savjetnici iz Svjetske banke, IFS-a. Odgovorno smo provjeravali svaki element prijave, hrvatski konzorcij je prošao. Nadam se da će oni biti u stanju uvjerljivo deklarirati svoj financijski kapacitet i da ćemo za koji mjesec imati operativu Konstruktora na gradilištu najvažnijeg infrastrukturnog objekta u Crnoj Gori. Zato se veselim i nadam se da ćemo uskoro vidjeti i nove takve primjere, kompanije iz Crne Gore, Hrvatske, BiH, Srbije ili Makedonije, na najzahtjevnijem gradilištu regije i Europe.
 
Stroga selekcija u odabiru najbolje ponude koju ste spomenuli na neki način demantira teze da je posao gradnje autoceste dobiven političkom linijom?
– Ni slučajno. Razgovarali smo, uključujući i mene, sa svim ozbiljnim ponuđačima poput Bouyguesa, Strabaga, Alpine... grčkih, izraelskih kompanija. U takvoj konkurenciji, mjereno iskustvom, konzorcij Konstruktor-IGH djelovao je kao autsajder. Međutim, jasno smo slali poruku svima: pobijedit će onaj tko da najbolju ponudu, i pod uvjetom da zadovolji kriterije koje smo postavili. Hrvatski konzorcij dao je najbolju ponudu i mi smo zadovoljni. Sagradit ćemo taj objekat s manje novca, a oni dobivaju vrijedan posao koji će ih zaposliti u idućih nekoliko godina.
Kako tumačite najavu inicijative vlada Hrvatske i Albanije o gradnji nuklearne elektrane na Skadarskom jezeru, na granici s Crnom Gorom, čije je vodstvo izrazilo protivljenje toj velikoj investiciji. Može li takav projekt neposredno ugroziti dobre odnose Crne Gore i Hrvatske?
– Ta je tema medijski aktualna ovih dana. Imam dojam čak i pretjerano, tako da se bezrazložno stvara nervoza tim povodom. Podrazumijeva se, moramo pokazati odgovornost za definiranje rješenja koje će jamčiti održiv razvoj naše regije, prije svega u kontekstu zajedničkih turističkih ambicija. Ako bilo tko napravi pogrešku, to će nas sve skupo koštati. Pri tome, energetska osnova razvoja presudno je važna, posebno za Crnu Goru, koja ima krupan deficit električne energije. Zbog toga smo zainteresirani za dogradnju elektroenergetskog sustava. Na spomen gradnje nuklearke na granici s Albanijom diplomatskim kanalima poslali smo vrlo jasnu poruku. Izražavamo zanimanje da sudjelujemo u svim dogovorima na tu temu koji su tek u početnoj fazi i trajat će još puno vremena. Naše su rezerve u ovom trenutku trojake. Najprije, inicijativu za gradnju nuklearke treba sagledati u kontekstu blizine nacionalng parka Skadarsko jezero. Treba voditi računa o tome da bi neki otpad kao nusproizvod nuklearke mogao ugroziti posebno vrijedno područje parka. Također, u pitanju je vrlo nestabilan teren, znate da je Crna Gora prije 30 godina imala razoran potres, a sad imamo potres s druge strane Jadrana. I treća rezerva, po meni i najbitnija, jest razina industrijske kulture u našoj regiji. Ne treba podcijeniti potrebnu vještinu upravljanja takvim sofisticiranim tehnologijama. Dakle, skrenuli smo pozornost na te faktore i pokazali interes da sudjelujemo u budućim razgovorima. Vjerujem da ćemo u idućih desetak godina, u tom vremenu sigurno neće doći do odluke o početku gradnje nuklearke, razjasniti mnogo pitanja koja se tiču energetske dostatnosti.
 
Je li točan podatak da zbog ekonomske krize u Crnu Goru posljednjih mjeseci više kapitala dolazi iz bogatih arapskih država nego iz Rusije, iz koje je stizao proteklih godina?
- Jača je bila predodžba o dominaciji ruskog kapitala u Crnoj Gori nego što je to bilo u stvarnosti. Od krupnih ruskih investicija dosad smo imali samo onu u aluminijskom kombinatu i u nekoliko hotela. Ostalo su bile kapilarne investicije, kupnje kuća, stanova ili placeva na moru ili planini. U međuvremenu dogodila se ekonomska kriza. Kao svuda u svijetu, tako i u našoj državi dolazi do opadanja investicija, pada cijena nekretnina. Što se tiče investicija u turizam, one će se vratiti, ali sam zabrinut za budućnost aluminijske industrije. Kriza te industrije u cijelom svijetu veoma je duboka, a posebno u Europi, zbog visokih cijena električne energije. Također, većinski vlasnik KAP-a, kompanija gospodina Deripaske pogođena je tom krizom. I u toj situaciji vlada mora pokazati socijalnu odgovornost za radnike. Razgovaramo ovih dana sa svima: s radnicima, vlasnikom, konzorcijem banaka i vjerujemo da ćemo, usprkos krizi, industriju aluminija sačuvati u nekom, mogućem opsegu.
 
A je li točna informacija da se traži od arapskih država financijska pomoć, investicije konkretno iz Ujedinjenih Arapskih Emirata?
– Kriza je globalna, pa nije ni taj dio svijeta poštedjela. Točno je da smo u pregovorima s investitorima iz Abu Dhabija o velikoj investiciji na području Velike plaže i Ade u Ulcinju. Oni su prije nekoliko mjeseci ušli na naše tržište gradnjom poslovnog centra u Podgorici i kupnjom nekadašnjeg vojno-medicinskog centra u Meljinama. Ipak, najkrupnija investicija, bude li realizirana, bit će Velika plaža i Ada. Na pretkvalifikaciji imali smo tri prijavljena kandidata. Imam dojam da će investitori iz Emirata sudjelovati na natječaju koji je u tijeku. Osim njih, imamo dobre kontakte i s ostalim stranim investitorima od Kanade do Europe i Japana.

Kako tumačite optužbe da ste jedan od članova “duhanske mafije”, zbog čega je sud u Italiji protiv vas podignuo optužnicu? U kojoj je fazi slučaj?
– Formalnopravno, istraga je u tijeku. Često se spominjalo da je istraga završena i da je protiv mene u Bariju podignuta optužnica. Istražni postupak se vodi bez obzira na to što je prema talijanskim pravilima on trebao davno biti završen. Kad sam otišao s dužnosti premijera svojom voljom potkraj 2006. godine, pozvao sam svog odvjetnika iz Italije i kazao mu da želim kao građanin otići u Bari i dati izjavu kojom bih pokušao pomoći talijanskom pravosuđu da objektivizira tu sliku.

Dugo je trebalo talijanskoj strani da odgovori na moju inicijativu, a odgovorili su u trenutku kad je aktualiziran moj ponovni dolazak na premijersku dužnost. Nakon toga uslijedilo je njihovo pitanje želim li odustati od svega, jer su ovo nove okolnosti. Moj odgovor je bio: Ne, imali ste moju ponudu i hajde da je realiziramo. Otišao sam u Bari, sreo se s tim ljudima, kazao im sve što sam imao, čuo mnogo izjava koje su oni pribavili, svjedočenja raznih entuzijasta, dobrovoljaca iz Crne Gore, iz regije, koji su dali svoj sud o toj stvari. To smo u vrlo korektnom razgovoru završili.

Znači, rekli ste im svoju stranu medalje..?
– Da, rekao sam im svoje viđenje istine. Ne želim dalje komentirati niti prejudicirati ishod, kako ne bih otežavao posao pravosudnoj vlasti u susjednoj državi, koja treba okončati započeti posao, bez obzira na to što je meni ili nekom drugom neugodno.

Moje je uvjerenje i danas, kao i na početku te priče, da ne može biti riječi ni o kakvoj odgovornosti vlade Crne Gore ili njenog premijera. Vlada je radila posao u skladu s propisima tadašnje zajedničke države Jugoslavije, i iz tog posla uprihodila svaki cent u svoj trezor, što je Crnoj Gori pomoglo da preživi, s obzirom na to da je dotadašnji ekonomski život Crne Gore, u uvjetima sankcija, bio paraliziran. To je za Crnu Goru bio način preživljavanja. U nekoliko navrata poslove tranzita kontrolirale su i strukture EU te zaključile da se posao radi u skladu s propisima države. Je li tko pojedinačno iz Crne Gore ili Italije u tom poslu činio što nezakonito, to neka ocijene mjerodavne institucije.

I danas tvrdim da u mom i postupanju vlade Crne Gore nije bilo ničeg neregularnog. Nadam se da su moji sugovornici u Italiji na taj način shvatili moje sudjelovanje u tom postupku. Dalje se ne zanimam za to, ne požurujem proces. Nadam se da će ta stvar biti uskoro okončana i da će se pokazati da je u mom slučaju sve bilo plod medijske interpretacija jednog problema, sa željom da mi se stvore politički i pravni problemi i da se time spriječi politika nezavisne Crne Gore, čiji sam bio važan predstavnik. No, na sreću, to je prošlo bez posljedica.




Tvrdite da su strelice odapete iz Beograda? Momir Bulatović vas je za šverc cigareta optužio u dvije knjige?
– Naravno, u interesu politike tadašnjeg beogradskog režima važan dio aktivnosti obavljala je opozicija iz Crne Gore. Njihovi izborni porazi pravdani su pred njihovim beogradskim poslodavcima time što se navodno u Crnoj Gori rade neregularne aktivnosti, iz kojih se financira politička kampanja koja Đukanoviću osigurava pobjede. A Bulatović kojega spominjete zapravo je kontinuirano gubio jer je radio sve da Crna Gora ne postane neovisna, preciznije, da Crna Gora postane samo jedan okrug srpske države.

Kao i svakom slabiću, i njemu je bilo lakše da krivce za svoje poraze traži na drugoj strani. Dakle, medijska prašina podizana je iz Crne Gore, a tzv. duhanska afera iz Beograda je lansirana u međunarodnu orbitu, jer je njezin cilj bio sprečavanje neovisnosti naše države. S beogradske lansirne rampe plasirana je prema svima koji su htjeli biti od pomoći, od zagrebačkog Nacionala do talijanskih i nekih drugih zapadnih medija.

Ubijeni suvlasnik Nacionala Ivo Pukanić trebao je biti svjedok u slučaju koji se na sudu u Bariju vodi protiv vas?

– On je bio svjedok. Tijekom razgovora koji sam obavio u Bariju, tužilac se, među ostalim, pozivao i na njegove izjave. Vjerojatno će i to, ako već nije, brzo biti dostupno javnosti. Pukanić je tužiteljstvu prezentirao tekstove koje je objavljivao u Nacionalu, a u Nacionalu su objavljeni da bi, po toj osnovi, pokušao iznuditi reket. On je s ekipom svojih prijatelja – iako su prijateljstva među takvim ljudima nepouzdana, pa su me prije nekoliko godina upoznali s tim da su i ta prijateljstva razrušena te su pokušavali na tim ruševinama ostvariti suradnju sa mnom, što sam s gnušanjem odbio – njegovao takav oblik novinarstva, koji se najtočnije može nazvati medijskim reketom. Takve senzacionalne tekstove obvezno je pratila ponuda da se sve to zaustavi uz određene uvjete.

Tvrdite da su osobno vama slali takve ponude?
– Naravno, te su ponude stizale, i o tome su neki mediji u Crnoj Gori pisali. One su dolazile posredno, preko ljudi za koje su pretpostavljali da mogu čuti i prihvatiti moj savjet da uđu u takve aranžmane. Budući da sam znao da nema razloga za kompromise te vrste, za plaćanje ni centa bilo kome, ignorirao sam takve ideje.

Je li kad spomenut konkretan iznos?
– Do mene tako konkretne ponude nisu stigle iako je, ponavljam, crnogorski tisak objavljivao izjave ljudi koji su dobivali takve ponude, s konkretnim iznosima.

Je li Stanko Subotić Cane, protiv kojega je u Beogradu zbog “šverca cigareta” podignuta optužba, vaš prijatelj i jeste li kad bili u poslovnim odnosima?
– Gospodin Subotić i ja nikada nismo bili u poslovnim odnosima. On je razvijao određene poslove u Crnoj Gori i radio ih je vrlo korektno, podmirivši obveze prema crnogorskoj državi. On je čovjek biznisa, ja se bavim politikom i kratko sam bio u biznisu, pa nismo bili u prilici za zajednički poslovni aranžman. Privatno, imamo prijateljske odnose.
Kako tumačite da je protiv njega raspisana Interpolova tjeralica?
– Kako mi je objasnio, još u vrijeme Miloševića protiv njega je vođena istraga, po istoj osnovi, za navodnu utaju poreza na štetu države Srbije, koja je tada zatvorena bez bilo kakvih pravnih posljedica za njega. Sadašnju obnovu tog postupka on doživljava kao dio političke poruke da su njegove investicije u Srbiji nepoželjne.

1. dio razgovora sa crnogorskim premijerom Milom Đukanovićem

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr