U području obrazovanja, usavršavanja, mladih, kulture i sporta ovlasti prvenstveno pripadaju državama članicama, što znači da se odluke donose na nacionalnoj razini. EU brojnim mehanizmima pridonosi razvoju kvalitetnog obrazovanja i mobilnosti mladih te promiče zajednički europski kulturni prostor. U provedbi kulturne politike EU poštuje nacionalnu i regionalnu raznolikost kultura država članica.
• Sudjelovanjem Hrvatske u Programu za cjeloživotno učenje, hrvatski državljani mogu boraviti u Europskoj uniji radi studiranja, studijskih posjeta, obavljanja stručne prakse te stručnog usavršavanja i osposobljavanja. Hrvatski državljani moći će studirati na europskim visokim učilištima pod istim uvjetima kao i državljani države članice u kojoj se nalazi sveučilište.
• Kao rezultat sudjelovanja Hrvatske u inicijativi povezivanja Hrvatskog kvalifikacijskog okvira s Europskim kvalifikacijskim okvirom, kvalifikacije stečene u Hrvatskoj bit će lako prepoznatljive na europskom tržištu rada.
• Hrvatska je postala punopravna korisnica programa Mladi na djelu namijenjenog mladima i organizacijama civilnog društva koje su aktivne u radu s mladima.
• Hrvatska sudjeluje i u programu Kultura 2007.-2013., koji promiče zajednički europski kulturni prostor poticanjem mobilnosti kulturnih djelatnika i međunarodnog predstavljanja kulturno-umjetničkih djela te međukulturalnog dijaloga.