Prije pet godina slovenski vlasnik kupio je slatinsko drvoprerađivačko poduzeće kojemu je radilo šezdesetak radnika. Kriza i hrvatski poslovni običaji neisplaćivanja plaća radnicima promijenili su i ponašanje slovenskog poslodavca. Tvrtka Tehnodrvo danas zapošljava tridesetak radnika koji su se, zbog zaštite svojih prava, unatoč protivljenju poslodavca, lani učlanili u Savez samostalnih sindikata Hrvatske i s poslodavcem nastoje održati korektne odnose.
- Nakon što je u ožujku isplatio radnicima zaostalu plaću za prosinac 2009. godine Aleksander Madon, vlasnik Tehnodrva, u postupku mirenja, pisanom je izjavom preuzeo obvezu da će plaću za siječanj radnicima isplatiti do 26. ožujka. Na istom su sastanku radnici najavili da će, u slučaju neisplate plaće, stupiti u štrajk. Poslodavac svoje obećanje nije ispunio, a podružnica sindikata SSSH i radnici jesu, pa su prošlog petka obavijestili poslodavca da su od ponedjeljka u štrajku - kaže Zdravko Čačinović, županijski sindikalni povjerenik SSSH u Slatini. Kako žive radnici bez isplaćene dvije plaće?
Nemaju novca za kruh, za režije…Nemaju od čega živjeti, a moraju kupiti gorivo ili platiti autobusnu kartu da bi došli na posao…
- U posljednje dvije godine problemi s isplatom plaća su učestali i više ne znamo što ćemo. U poduzeću je ostalo 28 radnika. Obaviješteni smo da poslodavac plaću nije mogao isplatiti do obećanog datuma jer je bio fizički spriječen! Prošlo je još nekoliko dana, a od plaće ništa pa nismo imali kuda. Teško nam je. Više ne znam od koga da posudim novac za svakodnevne obiteljske životne potrebe - kaže Robert Kiđoši, otac troje djece, potvrđujući da radnici od štrajka neće odustati dok ne dobiju plaće. Direktor poduzeća Krešimir Štimac, kojega smo zatekli u krugu poduzeća, nije za novine želio komentirati štrajk, već se udaljio u pravcu tvornice.
Za to je kriva država.Ako nemaš za plače firmu zatvoriti prodati i isplatiti plače a ovo je sve čista agonija ljudi rade za ništa.