Pedeset liječnika KBC-a Zagreb protekla je dva mjeseca testiralo sustav pomoću kojeg su sa svojih pametnih telefona u bilo kojem trenutku mogli pogledati karton svojih pacijenata. Doslovno su u pola noći na svojem mobitelu kontrolirali pristigli nalaz operiranog pacijenta. Većina ih je nakon tog testnog razdoblja sustav ocijenila korisnim, a među njima i neurokirurg Hrvoje Jednačak. Podatke o stanju pacijenata, posebice netom operiranih, pratio je i kasno navečer.
– Bio bih još zadovoljniji da imamo mogućnost uvida i u radiološke slike – dodao je dr. Jednačak na predstavljanju rezultata projekta. A rezultati ankete među liječnicima koji su koristili m-EMR jasno kažu da im je sustav koristio u svakodnevnom poslu. Spomenutih 50 mobitela i sam sistem Rebro će dobiti na korištenje od Samsunga i tvrtke IN2 koji stoje iza projekta. Cijena sustava nije definirana, a dr. sc. Zlatko Giljević, sanacijski upravitelj Rebra, nada se da će m-EMR dobiti što više liječnika.
>> Često sretnemo pacijente za čiji smo se život borili, a oni nemaju pojma tko smo
Jesmo li ušli u sezonu "kiselih krastavaca". Ovaj projekt je bacanje zdravstvenog novca - bolnica je naime ustrojena tako da uvvijek postoje dežurni na prijemu, dežurni u intenzivnim jedinicama i tzv. odjelni dežurni. To su ljudi koji se brinu o bolesnicima tijekom poslijepodneva i noći te weekendima. Jako me zanima kojih 50 prevažnih je dobilo "pametne telefone" i kako će naprimjer utjecati na hitno stanje kada su npr u kupovini u West Gate-u ili na moru. Može li biti gluplje. Ovi sustavi su razvijeni u brojnim zemljama i nisu ništa novo - dobri su u povezivanju primarne i sekundarne / tercijalne zdravstvene zaštite ili skrbi kroničnih bolesnika. Za akutne bolničke odjele ...??? pa to je baš glupost.