Kanistre s rakijom prinosili su nosu i mirisali, razgledali boju kapljice, alkoholometrom mjerili jačinu. “Potegnuti” i popiti koji gutljaj nisu smjeli. Stručno oko potencijalnih kupaca tako je dopodne ocjenjivalo kvalitetu na dražbi rakije u carinskoj ispostavi u Osijeku. Nikada ranije rakija nije bila na dražbi.
– Nakupilo je se dovoljno, imamo 5113 litara pa smo ju ponudili na prodaju – objašnjava Dalibor Bartulić, predsjednik Povjerenstva za prodaju robe u PCU Osijek. Zaplijenjena je u posljednjih godinu i pol, iz ruku ilegalnih proizvođača, mahom fizičkih osoba. Nalazili su ju tržnicama, ali i na granici. Najviše je šljivovice. Cijela se “pošiljka” morala kupiti u komadu. Novim su vlasnikom mogli postati jedino proizvođači iznad 1000 litara koji imaju trošarinska skladišta. U startu je, stoga, otpalo nekoliko konkurenata. Rakija, tako, neće završiti na svatovskim stolovima ili kućnim feštama. Kupac ju, usto, mora redestilirati.
– Treba proći kompletan proces, kao da nije nikada ni proizvedena, zato što je prikupljana sa svih strana, iz cijele Slavonije i Baranje te na granici sa Srbijom i BiH – objašnjava Bartulić. Carinici će, pak, tu proizvodnju pratiti putem mjesečnih izvješća koja će proizvođač dostavljati trošarinskom uredu. A u kontrolama proizvođača prva su im “meta” oni koji se reklamiraju uz cestu.
– Njihov broj se smanjio, ili su se prikrili. Pratimo i male oglase – otkriva. Kazne su od 5000 do nemalenih 100.000 kuna, a na to se dodaje i trošarina. Na samoj se dražbi, na koncu, pojavio tek jedan kupac koji je želio ostati anoniman, a rakiju je platio približno 25.000 kuna. Cijena je, naime, bila četiri kune po litri, a tome treba dodati PDV.
Ovi ljudi, čija je rakija bila bolje da nisu niti sakupljali šljive....ili da su je prolili direkt iz kotla. Ljudi su dobili ukupno stotine tisuća kuna globe a ovi rakiju dali za 5 kn/l. Baš me zanima kako če se dalje odvijati stvar sa tom rakijom. Poštenje bu maksimalno, moš si mislit...