Prema prvim rezultatim referenduma slovenski birači odbacili su kontroverzni novi obiteljski zakon kojim je bila predviđena mogućnost da istospolne zajednice dobiju status obitelji i da mogu usvajati djecu. Paralaleno održani su i izvanredni prijevremeni izbori za gradonačelnika Ljubljane. Na tom mjestu ostat će dosadašnji gradonačelnik Zoran Janković.
Na referendum se odazvalo jako malo birača – svega 19 posto, a najviše u Ljubljani, 29 posto, i to isključivo zato jer se tamo birao gradonačelnik. Već nekoliko sati nakon zatvaranja glasačkih mjesta bilo je jasno da je više od 56 posto Slovenaca glasalo protiv zakona koji je već izglasan u prošlom sazivu parlamenta u kojem su socijalisti imali većinu.
Odmah nakon što je izglasan, ovaj zakon je izazvao kontoverzu i duboke podjele, a jedna vjerska organizacija prikupila je 42 tisuće potpisa, koliko je bilo potrebno da zakon završi na referendumu. Najviše zamjerki je bilo upravo na to što bi homoseksualni partner mogao posvojiti dijeti svoga patrnera rođeno u prethodnom, heteroseksualnom brazu, a lezbijskim parovima bilo bi omogućeno pravo na umjetnu oplodnju. Predsjednik Danilo Türk kazao je kako je referendum bio potpuno nepotreban je kako je zakon trebao stupiti na snagu nakon što je potvrđen u slovenskom parlamentu. No protiv zakona je bio novi premijer Janez Janša koji uopće nije sudjelovao u predreferendumskoj kampanji.
Čuo sam da svi koji nisu Slovenci uz poziv za referendum dobili su i flašicu, koju moraju napuniti spermom i predati je prilikom glasanja....