Posljednjih dana zajedničke države, kako to neki medijski analitičari prognoziraju, u Beogradu i cijeloj Srbiji građani daju potporu Đukanovićevu bloku, kojemu je cilj odcjepljenje od Srbije. Ovakav stav, sad već većine građana Srbije, u suprotnosti je sa stavom koji iznose srpski premijer Vojislav Koštunica, Srpska pravoslavna crkva te članovi SANU poput Matije Bećkovića i Ljubomira Tadića, oca srbijanskog predsjednika Borisa Tadića.
Koštunica je, zalažući se zajedničku državu, izjavio: "Zajedno smo jači. Zajedno smo tako da je Srbija na moru, a Crna Gora na Dunavu. Eto, prednosti. Beogradskim sporazumom o definiranju odnosa Srbije i Crne Gore predviđeno je da nakon tri godine jedna od članica zajednice može organizirati referendum o samostalnosti, što je Crna Gora i učinila. Međutim, danas se u Srbiji, gotovo jednoglasno, postavlja pitanje: Zašto se usporedno s crnogorskim, ne održava i srpski referendum? Takav stav građani intenzivno iznose u javnost, očigledno inspirirani voljom i željom onih stanovnika Crne Gore koji traže neovisnost. Ankete koje se posljednjih tjedana provode u Srbiji pokazuju da više od šezdeset posto njenih građana želi neovisnu Srbiju. Ima i mišljenja da bi Srbija i Crna Gora imale bolje odnose kao samostalne države nego što ih imaju sad te da je sadašnja država, čiji glomazni aparat samo jede novac poreznih obveznika, besmislena.
Među nezadovoljnim građanima u Srbiji mogu se čuti i polemike na temu neuspješnosti referenduma. Ako ideja o neovisnosti ne dobije dovoljan postotak glasova, bi li Srbija u tom slučaju trebala organizirati svoj referendum kako bi se napokon vidio stav njenih građana. Sudeći prema anketama i mišljenju građana na brojnim forumima, izjave srpskog premijera u očitoj su suprotnosti sa stavom nacije koju predstavlja.