Čak 82 posto austrijske populacije je za produljenje obaveznog obrazovanja do 18. godine života, a protivi mu se samo 12 posto njih, pokazala je anketa bečkog Instituta Gallup, čije je rezultate prenio austrijski dnevni list Die Presse. Trenutačno je u Austriji školu obavezno pohađati devet godina (devet razreda), počevši sa šest godina.
Prijedlog za produžetak obaveznog osnovnog obrazovanja dao je posebno utemeljeni stručni Savjet za integraciju, koji tvrdi da poprilično 15-godišnjaka nakon devetogodišnje obavezne nastave ima problema s čitanjem, pisanjem i računanjem. Problem vidi u dovoljnom nepoznavanju njemačkog jezika, posebice kod djece stranih doseljenika, pa za bolju integraciju u austrijsko društvo predlaže dvije do tri godine (sada je godina dana) obaveznog pohađanja Dječjeg vrtića za djecu predškolske dobi.
Kritike Zelenih i desničara
Prijedlog austrijskih integracijskih stručnjaka podržala je i austrijska vladajuća koalicija, socijaldemokrata (SPÖ) i narodnjaka (ÖVP). Njoj se je pridružio i Sindikat javnih djelatnika te austrijski industrijalci.
Anketa je pokazala da od ukupnog broja zagovornika produženog obaveznog obrazovanja do punoljetnosti, 85 posto su žene, a 79 posto muškarci. Najviše njih je u Beču (79 posto), a u Tirolu i Vorarlbergu 77 posto.
Austrijski znanstvenik za obrazovanje s bečkog Sveučilišta Stefan Hopmann je oštro kritizirao prijedlog Integracijskog savjeta ustvrdivši kako bi bio samo „produžetak nevolja“, a uz to je i skup. Istakao je kako bi mnogo učinkovitije bilo djecu već u Dječjem vrtiću i Osnovnoj školi bolje promatrati i potpomagati. Austrijska oporba, krajnje desna Slobodarska stranka (FPÖ), Zeleni i Pokret za budućnost Austrije (BZÖ) također je protiv produžetka obaveznog obrazovanja. Zeleni tvrde da ako netko u devet godina obaveznog školovanja ne nauči čitati, pisati i računati neće naučiti ni prisilno do svoje 18. godine. Prijedlog su nazvali „ posve stranim i nedorečenim“.
Dio kampanje?
FPÖ je predbacio vladajućim narodnjacima „bespomoćnost“ kad je riječ o dovođenju u red austrijskog općeobrazovnog sustava, ironično poručivši da ni najbolje bilo da obavezno školovanje odmah produže do 28. ili 48., a možda i do 68. godine života.
Mnogi austrijski mediji predstavljeni prijedlog Integracijskog savjeta svrstavaju u dio predizborne kampanje u Austriji, koja 29. rujna ove godine bira novi saziv nacionalnog parlamenta. Ističu kako je očito da će strani doseljenici, kao i na brojnim prethodnim parlamentarnim izborima, biti jedna od središnjih tema.
>> Od sljedeće školske godine kreće devetogodišnja obavezna škola