Nikad bolja sezona

ACI s 247 milijuna poslovnih prihoda lani upisao najbolje rezultate u 40 godina postojanja

Foto: ACI d.d.
Foto: ACI d.d.
Foto: ACI d.d.
Foto: ACI d.d.
27.02.2023.
u 13:36
Očekujemo nastavak povećane potražnje za našim uslugama te bez obzira na i dalje izazovne uvjete uzrokovane inflacijom, kaže predsjednik ACI-jeve uprave Kristijan Pavić
Pogledaj originalni članak

Najveći lanac marina na Mediteranu i regionalni predvodnik u nautičkom turizmu, ACI d.d., u prošloj godini ostvario je ukupno 247,2 milijuna kuna poslovnih prihoda, što predstavlja rekordne rezultate u 40 godina dugoj povijesti tvrtke. Prema nerevidiranom izvješću o rezultatima poslovanja, EBITDA Društva u proteklom je razdoblju dosegla vrijednost od 101 milijuna kuna, što je porast od 21 posto u odnosu na godinu ranije. Tijekom prošle godine u sustav marina uloženo je, inače, ukupno 58,4 milijuna kuna, što je jedan u nizu postignutih strateških iskoraka u navedenom razdoblju.

- Poslovna godina 2022. za ACI je bila izazovna u više segmenata, posebice s obzirom na potrebu balansiranja učinaka rasta inflacije te rasta troškova energenata, roba i usluga, ali i povećanog obujma posla u marinama. Poslovni rezultati odraz su dugogodišnjeg zajedničkog rada i truda svih naših kolega te odluka koje smo zajedno donosili. Slijedom ostvarenih rezultata i promišljanja o daljnjim razvojnim ciljevima, tijekom zadnjeg kvartala usuglašen je plan poslovanja za sljedeću poslovnu godinu. Ove godine, jubilarne 40. godine od ACI-jeva osnutka, očekujemo nastavak povećane potražnje za našim uslugama te, bez obzira na i dalje izazovne uvjete uzrokovane inflacijom, nastavak stabilnog poslovanja - poručuje predsjednik Uprave ACI d.d. Kristijan Pavić.

Inače, prihodi od prodaje u 2022. iznosili su 238,7 milijuna kuna te su za 33,1 milijuna viši u odnosu na prethodnu godinu, a rast je zabilježen u svim marinama. U prethodnoj je godini tako najveći rast zabilježen od usluge dnevnog i godišnjeg veza s udjelom od 75 posto u ukupnom povećanju. Poslovna jedinica s najznačajnijim rastom, pak, je ACI marina Korčula, u kojoj je godinu ranije uloženo 25 milijuna kuna u rekonstrukciju lukobrana, a u proteklom je razdoblju upravo ondje zabilježen rast od preko 5,2 milijuna kuna. Daljnja značajna ulaganja, od ukupnih 58,4 milijuna HRK, u prethodnoj godini odnose se na djelomičnu rekonstrukciju ACI marine Dubrovnik, kao i radove na adaptaciji apartmana u marinama Rab i Milna te izvođenje brojnih drugih infrastrukturnih radova. Ulaganja su, očekivano, rezultirala povećanjem prihodovne strane Društva. Tvrtka je tako u promatranom razdoblju zabilježila porast prihoda za 34,6 milijuna kuna, a ostvarena neto dobit iznosila je 25,6 milijuna kuna.

Pozitivni rezultati poslovanja odraz su, kako promišljenih odluka i pravovremenih reakcija na zbivanja na tržištu te globalne rizike, tako i dugogodišnjeg zajedničkog rada te produktivne suradnje Uprave i zaposlenika, poručuju iz ACI-ja. Uprava tvrtke tijekom protekle godine održala nekoliko sastanaka s predstavnicima sindikata što je rezultiralo potpisivanjem Aneksa Kolektivnog ugovora iz 2019. čime su povećana prava svih radnika i to prvenstveno kroz povećanu kroz povećanu osnovicu plaće te podizanje koeficijenta složenosti poslova. Osnovica plaće zaposlenicima je povećana već za prosinac 2022.

zadnji put kod šibenika

Kako je moguće da se more zaledi? Na sjevernom Jadranu to se događa svakih dvadesetak godina

- Sjeverni Jadran obiluje orkanskim, dugotrajnim burama što je povoljna okolnost za proces zaleđivanja. Prema zapisima A.Ž. Lovrića (WikiFlora Adriatica) u proteklom 20. stoljeću obala i more na sjevernom Jadranu zaleđivalo se otprilike svakih desetak godina. Taj niz zaleđivanja započinje 1911. godinom i nastavlja se sljedećim redoslijedom: 1911., 1929., 1941., 1957., 1968., 1973., 1985. i 1991.

U 2023. ACI će, stoji u priopćenju, težiti daljnjem ostvarenju postavljenih ciljeva što ponajprije znači nastavak ulaganja u marine, s posebnim naglaskom na izgradnju buduće ACI marine Rijeka. Riječku marinu gradit će zajednička tvrtka ACI – GITONE, a riječ je o najvećoj investiciji u nautički turizam u povijesti Hrvatske. Do kraja ove  godine Društvo planira donijeti i Strategiju održivog razvoja ACI-ja za razdoblje do 2027.  Strategija će sadržavati Akcijske planove, kojima će se operacionalizirati strateški ciljevi Društva; unapređenje kvalitete usluga te nove akvizicije. No, ponajveći fokus tvrtke i dalje ostaje na aktivnostima vezanim uz produljenje koncesijskih ugovora koji u najvećoj mjeri ističu 2030.

VIDEO: Pogledajte kako su se HGSS-ovci probili do onih koji su zapeli u snježnoj mećavi

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.