Izišla je iz HSLS-a, a negdašnja čelnica liberala odlazi i iz Vlade Jadranke Kosor, u kojoj je bila potpredsjednica. Vraća se u zastupničke klupe za tjedan dana, kada joj završi bolovanje. S njom smo razgovarali u prostorijama Kluba nezavisnih zastupnika Hrvatskog sabora.
Gledam naslovnu stranicu HSLS-a, gore u frizu stoje fotografije – redom Darinko Kosor, Đurđa Adlešič, Ivan Čehok, Vlado Gotovac, Dražen Budiša, Slavko Goldstein. Previd ili HSLS ne retušira povijest?
Svatko od nas dao je svoj doprinos, ne vjerujem da će HSLS retuširati svoju povijest. No teško su usporediva vremena, najteže je bilo prije dvadesetak godina skupiti hrabrost i osnovati stranku.
Još ste, opet gledajući službenu stranicu Vlade Jadranke Kosor, potpredsjednica Vlade RH. Koja je politička budućnost Đurđe Adlešič?
Onaj dan kad sam podnijela ostavku, rekla sam da je za mene ovo završena priča, ni jednog trena nije mi palo na pamet izići iz stranke, a da bih ostala u Vladi, jer bih se loše osjećala. Tada bih se uistinu osjećala kao da sam obavila trgovinu i ne bih se znala nositi s takvom slikom. No odvojila sam određeno vrijeme da dovršim neke poslove i odem na kratki godišnji odmor. Izlazim, dakle, iz Vlade i dolazim na jesensko zasjedanje Sabora. Odlazim iz politike kao zastupnik u Saboru, ne kao trgovac. Nisam željela lomiti svoju bivšu stranku ni poduzeti korak poslije kojega bi svi rekli da me HDZ kupio. A nisam ni suncokret.
Zašto ste uopće, u studenom 2009., otišli s mjesta čelnice HSLS-a. Očito niste očekivali da ćete sedam-osam mjeseci poslije izlaziti iz stranke?
Odlučila sam otići jer me politika umorila i istrošila, a smanjio se i politički eros. Napokon sam odlučila poslušati i svoje liječnike. Pogotovu što sam, u roku od tri mjeseca od izbora za predsjednicu stranke prvi put završila na operacijskom stolu. Slijedila je još jedna, o kojoj više nisam javno govorila.
Kažu da ste oduvijek simpatizirali tzv. mlade lavove HSLS-a, mnogi od njih nasukali su se u svojoj političkoj karijeri. A jedan od njih, sadašnji čelnik Kosor, grubo je raskrstio s vama?
Zdravo je "provjetravati" stranku. Vjerujem da se u politici podcjenjuje mladost, a precjenjuje životno iskustvo. Kad je posrijedi Darinko Kosor, svatko ima svoj stil ponašanja. No politika nije brzopletost. Tvrdoglavost i isključivost u pravilu štete. I egotrip nije dobar saveznik. Da je u HSLS-u bilo manje isključivosti, onda bi u stranci bio ostao i Vlado Gotovac.
Jedna od vaših konstanti bilo je prijateljstvo i savezništvo s Draženom Budišom. Je li se i sada, npr. on savjetovao s vama o povratku na političku scenu?
Nisam se baš često s njime konzultirala, ali sam katkad tražila njegovo mišljenje. On je jedan od ljudi i razloga zbog kojih sam u HSLS i bila ušla. Zanimljivo, on još ima taj politički eros koji sam ja pomalo izgubila. Ima volju ponovno se vratiti u politiku, biti aktivan, pomagati stranci. Pa i vjerovati u opcije i stranke koje su mu u nedavnoj povijesti nanijele i mnogo nepravdi.
Budiša bi mogao ponoviti pogrešku?
Ne želim prejudicirati i HSLS-u želim mnogo sreće i da ponovno budu parlamentarna stranka. Drago mi je da se vratio i da ima eros, čak i da je sposoban oprostiti, što ja, moram priznati, i ne bih uspjela, tu sam malo teža od Budiše.
Kako ste dugo u vrhu politike, nagledali ste se afera. Kakve su vaše spoznaje o korupciji u vlasti?
Kriminal i korupcija imaju svoje ime i prezime, vrlo je opasno generalizirati i govoriti da su to odlike neke političke stranke. Vjerujem da to rade pojedinci, ne stranke.
Usporedite stil upravljanja Vladom Ive Sanadera i Jadranke Kosor?
J. Kosor imala je peh. Nepopularne mjere uglavnom se provode na početku mandata. Jer daju rezultate na kraju mandata. Ona to, nažalost, nije mogla napraviti na početku jer nije bila premijerka pa to mora provoditi u vrijeme kada je Hrvatska već pred zidom. Hrabrost je to provoditi u posljednjoj godini mandata. Vjerujem da građani ipak dugoročno prepoznaju ispravnost donošenja i nepopularnih odluka.
Premijerka je najavila donošenje odluka, no zaustavlja se i ne provodi ih?
Pričekala bih, pri ovom zaključivanju, donošenje proračuna za iduću godinu. Da su bila bolja vremena, Jadranka Kosor ne bi ni bila premijerka, to bi mjesto dobio neki muškarac.
Hrvatsku ne bi vodila žena da nije krize?
Da. Često baš žene preuzimaju upravljanje državama u vrijeme kriza. Pogledajte zadnji primjer Njemačke i Australije. Pa i SAD, gdje je Hillary Clinton jako utjecajna i važna, a potvrdila se teza da će oni prije izabrati obojenog predsjednika, nego ženu.
Zašto žene "isplivaju" u takvim vremenima?
Drukčije nosimo odgovornost. Imamo socijalnu osjetljivost, a spremne smo rezati.
Okrutnije ste?
Odgovornije smo.
Kako li se samo slatko smije, malo laprdas, malo putujes i eto te u mirovini od 10.000 kuna s 50 godina starosti.