Adolescenti se upuštaju u rizično seksualno ponašanje zbog slabe obaviještenosti o posljedicama seksualne aktivnosti bez odgovarajuće zaštite i nedostupnosti ustanova za reproduktivno zdravlje. Postotak porođaja adolescentica (15 do 19 godina) iznosi oko četiri posto, što je više nego u razvijenim zemljama EU. Stoji to, među ostalim, u analizi stanja prava djece i žena u Hrvatskoj, koju je za Unicef napravio tim stručnjaka Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar.
Dječaci najranjiviji
Uočena je nejednakost pristupa zdravstvenim ustanovama za djecu po regijama pa se mora povećati broj pedijatara u ruralnim dijelovima i na otocima. Nedovoljno je ljudskih resursa za terapeutsko i obiteljsko savjetovanje te psihoterapiju za djecu i njihove obitelji, slabe su i preventivne aktivnosti.
– Poliklinike za djecu treba osnivati posebice u Slavoniji i Dalmaciji, a širom Hrvatske potrebne su specijalizirane bolnice za mentalno zdravlje djece i mladih – istaknula je dr. sc. Andreja Brajša-Žganec, voditeljica tima. Smrti djece i adolescenata prouzrokovane vanjskim uzrocima (najviše ih je u cestovnom prometu) koje su se mogle spriječiti, kao i ozljede, govore o nedovoljnoj pažnji koju posvećujemo okruženju djece i nedovoljnom ulaganju u prevenciju, a pritom posebnu pažnju treba usmjeriti prema dječacima – oni su utvrđeni kao najranjivija skupina! Promicanje dojenja još nije rezultiralo zadovoljavajućom razinom isključivog dojenja, što traži javne kampanje i edukaciju o dobrobiti majčina mlijeka, čak i za stručne medicinske radnike, piše u analizi. Upozorava se i na sve veću pretilost djece te preporučuje uvođenje savjetovanja o prehrani u osnovnim školama kao vrijedno ulaganje u buduće generacije. – U vrijeme recesija i reformi, interesi djece spuštaju se na niže razine – upozorila je recenzentica analize dr. sc. Marina Ajduković.
Profesori najpotplaćeniji
Naglašen je nedostatak predškolskih ustanova, a srednjoškolsko obrazovanje izdvojeno je kao najpotplaćenije i stoga hitno treba veći proračun. – Imamo dovoljno educiranih žena za skrb o djeci, samo nemamo zakonsko rješenje za njihov rad, zato tražimo najbolju opciju da one funkcioniraju na tržištu – kazala je ministrica socijalne politike Milanka Opačić. Takva je analiza posljednji put rađena 1998. i do danas je došlo do velikih poboljšanja.
...nek nas Hrvata bude sto vise.