Nakon afera otkrivenih u proteklih mjesec dana, među kojima je ona u INA-i, vladajuća stranka doživjela je značajan pad popularnosti, rezultati su ispitivanja javnog mnijenja "CroElecto".
HDZ bi biralo 23,94 posto ispitanika, dva postotna boda manje nego u kolovozu. Postotak je to koji je niži i od onog kakav je HDZ zabilježio u ožujku nakon uhićenja članova Vlade. Pad potpore HDZ-u najznačajniji je na sjeveru te istoku Hrvatske.
Rujanski rejting SDP-a iznosi 15,01 posto, a zanimljiv je podatak da je najveći rast SDP zabilježio u zagrebačkoj dionici istraživanja, tamo gdje je nedugo zatim izgubio stranačko vodstvo. Možemo bilježi neznatan pad u odnosu na kolovoz te broji 9,74 posto potpore. Most je, kao i Možemo, u mjesec dana izgubio nekoliko ispitanika, podupire ga 9,74 posto.
Stranke koje su popravile svoj rejting predvodi Domovinski pokret sa 7,22 posto. Slijede Socijaldemokrati s 3,32 posto. Prve isplate povećanih mirovina očito su se pozitivno odrazile i na HSU kojeg u rujnu podupire 3,09 posto. Osim DP-u, HDZ-ov pad pomogao je i Suverenistima koji bilježe 2,06 posto.
Iznad jednopostotnog praga još su stranke Centar (1,95%), IDS (1,15%) te Radnička fronta (1,03%), a blizu praga je Fokus (0,92%).
Stranku Ključ Hrvatske podupire 0,69%. Devedesetih godina dvije najveće oporbene stranke danas zajedno nemaju jedan posto potpore: HSS (0,46%), a HSLS (0,34%). Tu su još HSP (0,23%), Stranka rada i solidarnosti te PGS (po 0,11%). Ukupno bi nezavisne liste biralo 1,95% ispitanika, a neodlučnih je 17,64 posto.
Istraživanje je provela agencija 2X1 komunikacije 12.9. – 23.9. na reprezentativnom uzorku od 1041 ispitanika stratificiranom po administrativnoj podjeli Republike Hrvatske na županije i njihove strukture te dodatno mjerenom po društvenim i demografskim značajkama uz brojidbenu pogrješku uzorka +/-3% prema 95- postotnom stupnju pouzdanosti.
VIDEO Koliko zapravo vrijedi 813 ukradeni milijun? Matematičar Toni Milun izračunao: 220 ljudi bi trebalo raditi po 40 godina za taj iznos!
OK, da maknemo ovu katastrofu od rejting agencije, interesantno je što ljude boli. Evo, bitnije im je da je netko smanjio profit INA-e, nego što je donesen paket mjera protiv krize... Novac koji ionako nikada ne bi vidjeli niti imali koristi od njega, spram onoga da im više novaca ostane u džepu i da tvrtke mogu planirati poslovanje slijedećih pola godine... I onda se netko čudi što su jal, zavist i mržnja glavne predizborne doktrine? Što je fokus medija uvijek u ogovaranju, blaćenju i podizanju mržnje kontra nekog... Nema, dok gospodarske teme ne budu u fokusu, dok se neće birati za nekoga, a ne protiv drugoga, nema nam spasa...