Uzorci krvi bolesnih svinja i uzorci organa uginulih svinja uzetih s dva objekta na području Posavskih Podgajaca pokazali su da se u Hrvatskoj pojavila afrička svinjska kuga, potvrdio je jučer Hrvatski veterinarski institut. Prema navodima Ministarstva poljoprivrede svinje su iz dva manja objekta na kojima su se svinje držale na otvorenom.
"Veterinarska inspekcija DIRH-a, prilikom postavljanja sumnje naredila je preliminarne mjere kontrole i to zabranu premještanja svinja, obaveznu primjenu dezinfekcije i korištenje zaštitne opreme. U tijeku je određivanje mjera kontrole, uključujući usmrćivanje preostalih svinja na objektu, određivanje zona ograničenja, prikupljanja epidemioloških informacija te utvrđivanje kontaktnih objekata i mogućeg širenja bolesti na druge lokacije", navodi se u priopćenju ministarstva.
Prijavljene još dvije sumnje na afričku svinjsku kugu i to na objektima iz Gunje i Rajevog Sela. Prema podacima Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane, afrička svinjska kuga trenutno je glavno pitanje zdravlja životinja te da je njeno iskorjenjivanje pitanje visokog prioriteta za Europsku uniju u kojoj se prvi put pojavila 2014.
VEZANI ČLANCI:
Afrička svinjska kuga (ASK) je virusna zarazna bolest domaćih i divljih svinja koja se manifestira u obliku hemoragijske groznice, a smrtnost može doseći i 100%. Bolest nije opasna za ljude i druge životinje, već isključivo za domaće i divlje svinje. Uzročnik bolesti je DNA virus s ovojnicom koji spada u rod Asfivirusa iz porodice Asfarviridae. Divlje svinje su glavni izvor zaraze za domaće svinje, a virus je izrazito otporan na vanjske uvjete i ostaje dugotrajno prisutan u okolišu na zaraženom području.
Do danas nije razvijeno cjepivo protiv ASK te nema drugog načina iskorjenjivanja, osim strogih mjera kontrole, uključujući usmrćivanje domaćih svinja na zaraženim gospodarstvima. "Osim usmrćivanja svinja na zaraženim gospodarstvima, određuju se zaražene i ugrožene zone te rizične zone ovisno o epidemiološkoj situaciji, u kojima se uspostavljaju vrlo rigorozne mjere poput zabrane kretanja ljudi u zaraženu zonu u slučaju pojave bolesti u divljih svinja, zabrane prometa životinja i proizvoda životinjskog podrijetla, naređuju se vrlo stroge biosigurnosne mjere, čišćenje i dezinfekcija vozila, opreme, pribora i dr.", dodaju u Upravi za veterinarstvo.
Jedno je sigurno, nekome je jako u interesu da hrana poskupi i da izazove umjetnu nestašicu. Naime ukrajinsko jeftino žito razgolilo je sve, prvo su digli svi cijene zbog nestašice a onda kada se pojavilo jeftino žito ti isti kukaju kako će ih to uništiti a pritome ne spuštaju cijene. Zabrana uzgoja autohtonog sjemena u Hrvatskoj je direktan zločin a biti će toga još, biti ćemo gladni i žedni pored plodne zemlje i izvora, to je sigorno!