SIGURNOST

Agenti i vojnici na privatne rasprave nose pištolje

14.09.2003.
u 00:00
Za bolju sigurnost nužni su rengenski uređaji i videonadzor
Pogledaj originalni članak

ZAGREB - Gužva, dugi redovi, nervoza i psovke uobičajna su slika koja se posljednjih dana može vidjeti pred ulazom u zagrebački Općinski sud. I dok bijesnim građanima nije jasno zašto moraju i po pola sata čekati u redu kako bi stigli na zakazanu raspravu, odgovorni u Ministarstvu pravosuđa takvo stanje pravdaju rigoroznim mjerama sigurnosti, te najavljuju da će postati još stroži.

- Želja nam je sigurnost podići na što je moguće višu razinu, a za to nam je potrebna svijest o sigurnonosnoj kulturi. Drugim riječima, u Sud nitko neće moći ući a da pokaže službenu iskaznicu ili poziv, niti će moći proći bez detaljnog pregleda - kaže Ivica Gusić, načelnik Odjela osiguranja pravosudnih tijela.

Takav stav čelnog čovjeka osiguranja i ne čudi, s obzirom na posljednji incident kad je Milenko Radoš, metal detektoru i pretresu usprkos, u sudnicu uspio unijeti nož. Ta je situacija nasreću završila bezbolno, no mnogi su se sjetili Mate Oraškića i krvavog pokolja kojega je počinio u Palači pravde.

- Metal detektor nije reagirao na nož, koji je on imao skriven u remenu. Zapravo je bila riječ o malom plastičnom nožiću s metalnim vrhom. U takvim situacijama uvijek se postavlja pitanje gdje je granica do koje pravosudni policajci mogu ići prilikom pretresa. Ne biste vjerovali što sve ljudi nose sa sobom i ponekad nesvjesno pokušavaju unijeti na sud. Moji dečki tako znaju naći i oduzeti bočice s alkoholom, razne nedopustive predmete poput škarica, rašpica za nokte, džepnih nožića i odvijača. Nom u posljednje doba problem nam predstavlja i oružje iako, kao što znate, ono se nikako ne smije unijeti u Sud - kaže Gusić.

Pojašnjava da oružje nose policajci, vojnici i tajni agenti i da u takvim situacijama pravosudna straža to oružje mora oduzeti, popisati ga i ostaviti na porti. Dodatni problem je kada te osobe na Sud dolaze kao stranke u postupku i u civilu a ipak sa sobom nose oružje.

- Pokušavamo obučiti ljude da oružje nema što raditi na Sudu. Jer, ako netko nije ovlaštena službena osoba, primjerice policajac koji je po nalogu Suda doveo i priveo nekog, oružje mu ne treba. To se može shvatiti kao pritisak na Sud, a o sigurnosti da ne govorimo. No, agenti, policajci i vojne osobe u civilu, nažalost, često sa sobom nose službeno naoružanje i nikako im se ne može objasniti da ga trebaju ostaviti kod kuće. Dodatni je problem što pravosudni stražar koji, primjerice, na ulazu takvoj osobi oduzme naoružanje, mora popistai sve o tome oružje, što traje i samim tim se gužva na ulazu povećava - kaže Gusić.

Kaže da se nada da će se i takva situacija uskoro promijeniti jer se planira uvođenje policajaca u civilu koji će patrolirati katovima Suda te po potrebi sjediti u sudnicama. No da bi se sigurnost Palače pravde podigla na zavidnu razinu, osim educiranja ljudi, potrebna su i neka tehnička sredstva, poput dodatnog metal detektora, videonadzora i radiostanica. Za takav projekt, potreban je novac, a spominje se oko tri milijuna kuna.

- Općinski sud u Zagrebu je zgrada koja ima 12.000 četvornih metara i spada među najveće u Europi. U njoji je smješteno i Tužiteljstvo, a u njoj radi 950 zaposlenih. Dnevno kroz zgradu osim zaposlenih prođe oko 2000 stranaka. Iz svih tih podataka jasno je da ju je iznimno teško osiguravati - kaže Gusić.

Navodi tako podatak da su tek proljetos županijski sudovi u Hrvatskoj te zagrebački Općinski sud dobili metal detektore, dok su se dotad pretresi obavljali ručno. Prema njegovu mišljenju, osim povećanja broja pravosudnih policajca, kupnja rengenskog uređaja, kakvog ima MUP, znatno bi poboljšala sigurnonost a ubrzao bi i protok ljudi.

- Takav uređaj stoji oko 50.000 eura, no njegovim instaliranjem ubrzao bi se pretres, jer policajci ne bi morali ručno pregledavati torbice. Nadalje, želimo postaviti sustav videonadzora na svim katovima, a potrebno je riješiti i sustav vanjskog osiguranja. Pitanje je kad ćemo to moći dobiti - zaključuje Gusić.

Pogledajte na vecernji.hr