traže jamstva

AIH: Vlada u zaštiti prava građana mora ponuditi više od obećanja

Foto: Ivan Ivanović/PIXSELL
AIH: Vlada u zaštiti prava građana mora ponuditi više od obećanja
17.04.2012.
u 16:09
U Hrvatskoj su prava svakodnevno uskraćena mnogima, a pravda je u slučajevima kršenja često nedostižna, poručuju iz AIH-a.
Pogledaj originalni članak

U sklopu kampanje ‘'Hoćemo potpis!'’ Amnesty International Hrvatske poziva hrvatsku Vladu da ispuni svoje međunarodne obaveze i osigura svim građankama i građanima zaštitu njihovih ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava.

– Prava na rad, obrazovanje, adekvatno stanovanje, hranu, vodu i zdravstvenu skrb temeljna su ekonomska i socijalna prava zajamčena Međunarodnim paktom o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, kojeg je Republika Hrvatska potpisnica. Istodobno, u Hrvatskoj su ta prava svakodnevno uskraćena mnogima, a pravda je u slučajevima kršenja često nedostižna – poručuju iz AIH-a. Smatraju da je zato iznimno važno da Hrvatska pristupi fakultativnom protokolu uz ovaj međunarodni pakt i tako omogući građanima da pravdu, u slučaju potrebe, mogu tražiti pred posebnim tijelom UN-a.

– Ako je uistinu odlučna zaštititi prava građana, Vlada Republike Hrvatske mora ponuditi više od obećanja – mora ponuditi jamstva kakva pruža fakultativni protokol – izjavila je Sanja Freiberger, direktorica Amnesty Internationala Hrvatske.

Prema izvješću Pučkog pravobranitelja za UPR (Univerzalni periodični pregled ljudskih prava) iz 2010. godine, najvažniji problem na području ekonomskih i socijalnih prava u Hrvatskoj jest neisplata plaća radnicima.

Naime, procjenjuje se da najmanje 70.000 ljudi u Hrvatskoj radi, a ne prima plaću. Značajni problemi jesu i dugotrajnost radnih sporova, kršenje prava na slobodu sindikalnog udruživanja, socijalna isključenost beskućnika, kao i niske mirovine, naknade za nezaposlene i naknade socijalne pomoći.

Da bi ojačala zaštitu ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava u Hrvatskoj, Vlada mora pristupiti međunarodnom sporazumu kojim se uspostavlja dodatni mehanizam zaštite i promicanja tih prava. Fakultativni protokol uz međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima dosad je potpisalo 40 zemalja, a ratificiralo 8 zemalja (među kojima su Bosna i Hercegovina te Slovačka), poručuju iz AIH-a.

– Budući da se ne radi o uspostavljanju novih ili dodatnih prava, već o učinkovitijoj zaštiti već postojećih prava, pitamo se koji je razlog za odugovlačenje u pristupanju ovom protokolu. Ako ne želi ili nije u stanju poštovati odredbe međunarodnog pakta, Vlada to mora jasno reći građanima, građankama i nadležnim tijelima UN-a. Činjenica da Republika Hrvatska već više od 6 godina kasni u podnošenju izvješća Odboru za ekonomska i socijalna prava UN-a također je vrlo zabrinjavajuća – navodi Sanja Freiberger.

Posljednjih su dana na Facebook i Twitter stranice Vlade RH pristigli apeli aktivista/ica iz brojnih zemalja – iz Mađarske, Švedske, Austrije, Portugala, Velike Britanije, Irske, Njemačke, Italije i Mongolije – koji pozivaju Vladu da potpisivanjem protokola pokaže istinsku namjeru da zaštiti i zajamči ekonomska, socijalna i kulturna prava hrvatskim građankama i građanima.

U okviru kampanje ‘'Hoćemo potpis!'’ Amnesty International Hrvatske i Dokukino Croatia organiziraju od 19. do 22. travnja niz filmskih projekcija, razgovora i diskusija na temu ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava. U subotu 21. travnja od 12 sati na Cvjetnom trgu u Zagrebu bit će organizirana javna akcija i peticija za pristupanje Hrvatske fakultativnom protokolu, izvijestili su iz AIH-a.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

CA
campa
17:13 17.04.2012.

Stvarno su građani naivni kad misle da će političke elite bez obzira na stranke osigurati neka prava.Zar nije dovoljno što štite krupni kapitaal,banke koje izvrsno posluju,političke istomišljenike te domače i strane mešetare(kod nas još nemožemo goviriti o investitorima.)Od kakve su im koristi obični ljudi-građani.Građani im služe svake četiri godine kod izbora i nije bitno tko pobjedi oni su jednako klonirani i funkcija je ista.Dok od bogatih i mafije imaju dnevne koristi jer se usluge i lobiranja vrše dnevno.Zar podrškom i radom za bogate nisu dovoljno zaokupirani sad i tamo neka sirotinja traži pravdu.Zar im nije bolje sjediti doma i gledati televiziju a ne tražiti da rade.

OB
-obrisani-
17:43 17.04.2012.

današnji primjer je više no očit sanader sa 30 miliona kuna je z**c na suđenju koji je oštetio Hrvatsku, a sa druge strane, bez suđenja oštetio i uništio 450 mil kn, a da za to ne odgovara osobno i još je glavni strateg države!

OB
-obrisani-
16:54 17.04.2012.

Tamanite ! Kakva prava - nije svakome dato - samo odabranima prava, a ostali kuš - dovoljno im je da uopće rade - a novac samo kvari ljude - dakle, rad bez novca, to je trend - zalog dobrog blagosranja - pod geslom - zašto bi svima bilo dobro, ako to može biti samo nekima !