Usporedba EU s bankomatom u koji se umjesto PIN-a "ukucavaju" projekti, kako je potpredsjednik Vlade za europsku politiku Neven Mimica nakon pobjede europske opcije na referendumu dočarao prednosti EU, nije se svidjela svima.
Prema riječima predsjednika HPK Darka Grivičića, seljaci s tim "bankomatom" zasad imaju loša iskustva, ali ne zbog EU, koji je pozitivna stvar, nego zbog činjenice da ih država još nije educirala kako povući taj novac, a u svakoj je županiji najmanje 120 zaposlenih koji bi im u tome trebali pomoći. – Poljska je legalizirala i mostiće ispred kuća seljaka, pa je i za njihovo asfaltiranje dobivala novac od EU. Poljska je zato povukla 100 posto sredstava EU, a mi ni farme još nismo legalizirali, da ne govorimo o nesređenim zemljišnim knjigama i operativnim programima u koje je ulupana hrpa novca, a nije osigurano tržište – upozorava Grivičić.
– RH će samo u prvih šest mjeseci članstva u EU 2013. na raspolaganju imati 800 milijuna eura, a Uniji će morati uplatiti 267,7 mil. eura. No do novca EU ne može se tako lako, govore to i primjeri Bugarske i Rumunjske od manje od 10 posto – tvrdi Grivičić.
U proteklih 15 godina RH je za financiranje projekata iz EU dobila 1,3 mlrd. eura. Trenutačno iz Ipe u sklopu proračunskog razdoblja do 2012. možemo povući 908,2 mil. eura, no iako ugovaranje projekata za tu alokaciju još traje, do kraja 2010. iskorišteno je tek 23 posto. (jra)
Nemoj tako Grgo...pa Čobanković se izvrsno snašao .....njegova femily se obogatila 500%....., To je dokaz da mi ipak imamo pametnih i poduzetnih seljaka koji su znali povuči iz EU fondova