Kolumna

Ako je Trump veće, a Hillary manje zlo, dobitnik bi mogao biti Sanders

Foto: Reuters/PIXSELL
Bernie Sanders
Foto: Reuters/PIXSELL
Bernie Sanders
Foto: Reuters/PIXSELL
Bernie Sanders
Foto: Reuters/PIXSELL
Bernie Sanders
Foto: Reuters/PIXSELL
Bernie Sanders
31.05.2016.
u 18:00
Prije mjesec dana činilo da će republikanci završiti predizbore u totalnom kaosu, sada bi se takav scenarij mogao dogoditi demokratima
Pogledaj originalni članak

Situacija u kojoj morate birati manje od dva zla nikako nije primamljiva, osobito ako se radi o bitnim, životno važnim situacijama. Iako većina ljudi politiku na prvu loptu neće navesti kao faktor koji će imati bitnu ulogu u njihovim životima, upravo ona može biti nešto što će u bitnim crtama odrediti kako će se naši životi odvijati. Kada su svi zaposleni, kada dobro zarađuju i plaćaju solidne iznose poreza, politika nikoga ne zanima. U takvim razdobljima ona je nevidljiva, dobro podmazana mašinerija. Nakon što je prošloga tjedna Donald Trump osvojio dovoljno glasova delegata za republikansku predsjedničku nominaciju, postalo je jasno da se Sjedinjene Države nalaze pred možda najturbulentnijim političkim razdobljem u svojoj novijoj povijesti.

Trumpov skup u San Diegu pokazao je da polarizacija u američkom društvu tolika da su suprotstavljene strane svoje stavove spremne braniti silom i nasiljem. Danas šakama i palicama, sutra tko zna čime... Čak i ako se pogleda u razdoblje koje je prethodilo Američkom građanskom ratu, može se vidjeti da su i tada razdori bili ozbiljni i jako duboki, ali da sve skupa nije bilo tako komplicirano i višeslojno.

Kada se samo pogleda obračun za vrijeme Trumpova skupa u San Diegu, postavlja se pitanje tko su zapravo Trumpovi pristaše, a tko njegovi protivnici? Jesu li njegovi protivnici zapravo malo agilniji birači demokrata koje užasava i sama pomisao da lik poput Trumpa ide u predsjedničku utrku? Jesu li to možda oni koji podržavaju Bernieja Sandersa, čovjeka koji još uvijek vodi najuspješniju socijalno-ljevičarsku kampanju u američkoj povijesti? Ili su to možda oni koji brane tradicionalne vrijednosti vezane uz republikance? Ili možda oni koji stoje uz Hillary Clinton? Ili pak netko sasvim deseti?

Još prije mjesec dana činilo se da gotovo da i nema šanse da Trump uspije, republikansko predsjedničko bojno polje jedan američki kolega opisao je kao bratoubilački kaos koji je prijetio da potraje se do konvencije te stranke u srpnju. Iako je prije mjesec dana izgledalo da Trump gubi tlo pod nogama, dogodio se obrat i u ovom trenutku on je jači nego ikada, osobito u svjetlu činjenice da je njegova najizglednija protukandidatkinja Hillary Clinton dosta gadno uzdrmana. Kada se zbroje svi delegati koje je ona dobila na predizborima, onda je razlika između nje i Sandersa samo 272 delegata. Iako ona trenutačno ima povjerenje 541 od 712 superdelegata, oni mogu promijeniti mišljenje ako procijene da bi Sanders protiv Trumpa mogao imati veće šanse. Kako u ovome trenutku Sandersu popularnost ubrzano raste, ovo nije nemoguć scenarij. Neke procjene čak pokazuju da bi nakon 14. lipnja, kada se održavaju posljednji predizbori demokrata, Clintonovoj moglo nedostajati između 50 i 100 glasova, što bi njenu stranku moglo dovesti scenarija otvorene konvencije bez jasnog favorita.

U situaciji kada većina Trumpa percipira kao veće zlo, a Clinton se sve više profilira kao manje zlo, profitirati bi mogao Sanders kojeg sve više Amerikanaca percipira kao rješenje problema.     

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.