U tržišnoj borbi s obrađivačima kamena Gradska groblja Viktorovac koriste, smatra dio klesara, nedopuštena sredstva. Jedno takvo je da na određenim grobnicama na groblju u Sisku njihova služba ima isključivo pravo izvedbe svih radova. U zadnje vrijeme sve su češći i primjeri građana kojima se takvo pravilo ne sviđa.
Skuplji su od privatnika
Nakon slučaja Mile Kaurina, koji je htio da mu radove izvede Kamen klesarstvo iz Petrinje i koje mu je, kako je rekao, nudilo jeftinije rješenje za isti posao, pojavio se još jedan, sličan slučaj. Gospodin koji želi ostati anoniman našao se u situaciji kao i Kaurin, te je tražio objašnjenje od Groblja. Dobio je kopiju izvatka iz Pravila ponašanja na groblju, što ga je dodatno razljutilo.
– To je smiješno. Tamo ništa ne piše i to nije nikakav dokaz da ne smijem birati izvođača – kaže. Na takve je slučajeve upozoravao Hazim Koštić, predsjednik Sekcije obrade kamena pri Obrtničkoj komori, inače i vlasnik Kamen klesarstva. Ističe da ne postoji nikakav pisani trag kojim su korisnici obvezni uzeti Groblje za izvođača.
– U svakom slučaju je nepošteno. Oni zapravo prisiljavaju da se koriste njihove usluge, a na to nemaju nikakvo pravo. A uostalom, nije pošteno prema korisnicima. Nema nikakvog ugovora kojim su korisnici to obvezani učiniti – kaže Hazim Koštić. Objašnjava da Groblja to rade jednostavno zato što su im cijene više od ostalih izvođača. Jedan od dugogodišnjih klesara žali se na drastični pad prometa, a razlog vidi u tome što Groblje sve više izolira ostale obrađivače kamena.
Prvi u dodiru s strankama
– Imaju monopol na izradu grobnica i okvira. Prije nekoliko godina samo smo dobili obavijest da više ne možemo obavljati te radove. A što se tiče radova na opločenju i postavljanju spomenika - tu su isto u prednosti, jer su prvi u dodiru sa strankama. Tako nam dodatno odvlače mušterije – smatra klesar, koji je također želio ostati anoniman. Mijo Domitrović, direktor gradskih groblja Viktorovac, tvrdi da je osiguravanje mjesta na kojima će njihovi ljudi raditi njihovo pravo u borbi s konkurencijom.
– Lani su na našim grobljima 197 grobnih spomenika izradili vanjski izvođači, dok smo mi izradili samo 31. Ne smatram stoga da smo zbog tog malog broja grobnih mjesta za koje smo si osigurali posao u nekoj prednosti. Na grobljima u Rijeci, Osijeku i Splitu također se ovako radi. A tamo vanjski izvođači izvode tek 10 posto radova – objašnjava Mijo Domitrović, koji ipak ne smatra da je tome u Sisku razlog jer su skuplji od privatnika. Kaže da se o toj obvezi korisnici uvijek obavijeste usmeno, ali da ona ne stoji ni u kakvom ugovoru pri kupnji same grobnice, već da je jednostavno dio poslovne politike Groblja.
Kako doznajemo od direktora Gradskih groblja Viktorovac, na sisačkom groblju trenutačno je 12 grobnica na kojima radove izvode isključivo Gradska groblja Viktorovac, i sve se nalaze na polju 1. Uskoro će se sagraditi 315 novih grobnica na polju 6. Pretpostavlja da će od svih njih dvadesetak biti obuhvaćeno ovim pravilom.
...kako vidim, za ravnatelja na groblju i dalje postavljaju samo ljudski šljam... ...valjda temeljna karakteristika pri zapošljavanju ravnatelja koja se traži od onih i kod onih koji ih i postavjaju na ta mjesta...