Andrea Tornielli:

'Ako papa ne vozi skup auto, ne bi trebao ni župnik'

Foto: Reuters/PIXSELL
'Ako papa ne vozi skup auto, ne bi trebao ni župnik'
04.04.2013.
u 08:00
Bergoglio ne misli uvoditi doktrinarne promjene, svojim ponašanjem daje primjer što kler i vjernici trebaju činiti
Pogledaj originalni članak

S papom Franjom neće biti promjena u doktrini Crkve, već u njezinu držanju, odnosno bit će riječ o nekoj autoreformi prije negoli velikoj reformi, iznio nam je svoje mišljenje o potezima novog pape publicist i novinar Andrea Tornielli, autor knjige “Jorge Mario Bergoglio – papa Franjo” koja se od 3. travnja nalazi u hrvatskim knjižarama u izdanju splitskog Verbuma.

Može li se činjenica da je Franjo prvi papa koji je u obredu na Veliki četvrtak prao noge i ženama gledati kao mogućnost da i žene postanu svećenice?

Jorge Bergoglio kao nadbiskup Buenos Airesa jasno je govorio da žene ne trebaju postati svećenice i da se svećenici ne trebaju ženiti, a da se ipak može mnogo toga promijeniti unutar Crkve i u ponašanju svih, od župnika do kardinala. Da, to je prvi put da jedan papa pere noge ženama. Istina, ne znamo što se događalo u srednjem vijeku kada su pape u obredu Velikog četvrtka prali noge sirotinji i je li među njima bilo i žena. No činjenica da je Franjo prao noge dvjema djevojkama u maloljetničkom zatvoru ne znači da će doći do doktrinarnih promjena. Franjo čini samo ono što je činio i kao kardinal Bergoglio. A on je na Veliki četvrtak u Buenos Airesu prao noge sirotinji, a među njima je bilo i žena, pa i majki s djecom u naručju. Jednostavno je način držanja u Buenos Airesu preselio u Rim.

Promjene se već vide

Kakve reforme očekujete od Franje?

Njegovo držanje već je dovelo do promjena. Bit će to neka vrsta autoreforme ne samo pape nego i Crkve. Ako papa ne upotrebljava veliki službeni automobil, ako ne traži policijsku pratnju itd., onda kako jedan kardinal, biskup ili župnik mogu imati luksuzno vozilo i posebne privilegije. Ali to se ne odnosi samo na kler nego i na vjernike. Dakle i vjernici (pa i političari vjernici), a ne samo crkvenjaci trebali bi slijediti primjer pape Franje. Ta autoreforma već je na djelu. Po meni su jako važne i riječi kojima Franjo poziva na odlazak Crkve na periferije i da ljudi, biskupi i svećenici, moraju izaći iz samih sebe. To se odnosi na sve u Crkvi. Milanski nadbiskup kardinal Angelo Scola već je najavio promjene kazavši da treba “rušiti bastione“, ići u škole i među radnike, na periferiju. Primjer pape Franje već je počeo donositi plodove, počinje se mijenjati držanje u Crkvi.

Bili ste među rijetkim novinarima koji su od početka priprema za konklavu držali da bi Bergoglio mogao biti izabran za papu.

– Otkako je Petrova stolica upražnjena Bergoglievo ime stavljao sam među “papabile”. Posljednjeg dana konklave vidjelo se da Bergoglio nije bio među rezervama mogućih papa, već da je glavni kandidat.

Dobio je više od 100 glasova od 115 kardinala izbornika.

Je li dobio više od sto glasova, ne znam, ali prema onome što je “iscurilo”, Bergoglio je dobio između 90 i 100 glasova. U svakom slučaju 20-ak glasova više od potrebnih 77 glasova.

Jesu li kardinali, kada su birali Bergoglia, mogli naslutiti kako će se ponašati kao papa?

Svi kardinali iz Južne Amerike jako dobro poznaju Bergoglia i njegovo ponašanje, a s njime su dobro upoznati i kardinali iz Sjeverne Amerike. Oni su htjeli da Bergoglio bude izabran upravo zato što su znali kakve su njegove ideje koje je iznosio na sinodama i drugdje, pa i na sastancima uoči konklave. I ostali kardinali, možda malo manje od američkih, znali su tko je Bergoglio jer je i na konklavi 2005., kada je za papu izabran Joseph Ratzinger, dobio 40-ak glasova. Dakle, kardinali izbornici znali su kakvu osobu biraju za papu.

Kada ste upoznali Bergoglia?


Prije desetak godina počeo sam pratiti njegovo djelovanje i bio sam s njime u kontaktu premda sam pravi intervju s njime obavio tek lani. Pratio sam što je i kako radio, što je govorio, njegove ideje. Sad u Rimu nastavlja način rada koji je imao u Buenos Airesu. Odlazio je među siromašne, slušao sve, živio skromno izvan nadbiskupske palače, a tako se ponaša i u Rimu.

Franjo i dalje živi u hotelu Santa Marta i odbio je odlazak u papinske prostorije Apostolske palače. Nije li to neka vrsta odbacivanja, udaljavanja od kurije?

Moglo bi se i tako tumačiti njegovu odluku da do daljnjega svoju dužnost obavlja iz hotela, ali Bergoglio želi biti u stalnom susretu s ljudima, svećenicima. Više neće biti iznimka susresti se s papom. U hotelu ima mogućnost razgovarati i sa svećenicima koji tu žive. Papa koji ide među ljude bit će Franjo. Ali to njegovo držanje pomaže i u drugim prilikama. Izaslanstva dviju pravoslavnih crkava, one carigradske i moskovske, odsjela su u hotelu Santa Marta kada su došla na inauguraciju pape Franje. Nekoliko su puta ta izaslanstva ručala za istim stolom u hotelskom restoranu. Evo, ti razgovori pape s izaslanstvima Pravoslavne crkve, a to su mi oni potvrdili, vrijede više od raznih ekumenskih sastanaka.

Dakle, papa Franjo ubrzo bi mogao imenovati nove dužnosnike? Koja će biti prva nova imenovanja?

Ne znam hoće li prva nova imenovanja donijeti odmah poslije Uskrsa, ali smatram da će do njih doći ubrzo, možda u svibnju kako bi se do ljeta imalo novu kuriju. Zasigurno će i smanjiti broj dikasterija. Dakle, preuredit će kuriju i imenovati nove ljude. Možda će prvi biti imenovan novi državni tajnik na mjesto koje sada obnaša kardinal Tarcisio Bertone. U svakom slučaju smanjit će i ovlasti državnog tajnika, odnosno smanjit će utjecaj tajništva na djelovanje Crkve i Vatikana.

Smanjit će ovlasti

Papa Franjo nema ni osobnog tajnika, hoće li ga imenovati?


Bergoglio se ponašao kao što se ponašao u Buenos Airesu gdje također nije imao osobnog tajnika. Sam odgovara na telefonske pozive. Tako nastavlja i sada, odnosno ne želi imati osobu koja će za njega filtrirati telefonske pozive. Želi biti u izravnom kontaktu sa svećenicima. U Buenos Airesu mu je pomagala jedna časna sestra, ali ona nije imala dužnost kakvu imaju osobni tajnici. Kao papa vjerojatno će imati nekog tko će mu pomagati, ali zasigurno više neće postojati jak lik osobnog papina tajnika koji sve filtrira.

Onakav kakav je za Ivana Pavla II. bio Stanislaw Dzivisz?

I pape prije Wojtyłe imali su jake osobne tajnike. Franjo vjerojatno neće imati takvog tajnika koji će odlučivati umjesto njega. 

Verbum u predstavljanju knjige prenosi što je o vama napisao Associated Press koji ističe da ste “jedan od najboljih, ako ne i najbolji, vatikanski izvjestitelj. Za njega se može reći da je autor s najboljim izvorima, najprecizniji i najbolji poznavatelj u jedinstvenoj skupini vatikanista...”.

Znate da je meni neugodno u takvim situacijama, da ne volim kada mi se daju takvi pridjevi, ali čini se da u Americi u predstavljanju nekoga trebaju biti i te pohvale. Ja sam napisao oko 50 knjiga i ni u jednoj nema moje slike.

>>Papa Franjo na ispovijedi shvatio da želi biti svećenik

>> Biografija novog pape: Lakši crkveni razvodi i novi brakovi?

Knjigu je moguće nabaviti u knjižarama Verbum i preko web knjižare www.verbum.hr, a više o njoj možete saznati i virtualno prelistati na linku:http://verbum.hr/knjige/jorge-mario-bergoglio-papa-franjo-5222/

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.