Ekstremna desnica u Njemačkoj sve je jača, što potvrđuje i vijest da je Alternativa za Njemačku (AfD) u nedjelju osvojila svoj prvi visokorangirani položaj čelnika okruga Sonneberg na jugu savezne države Tiringije na istoku Njemačke. AfD-ov kandidat Robert Sesselmann pobijedio je u drugom krugu dosadašnjeg upravitelja okruga i člana kršćanskih demokrata (CDU) Jürgena Köppera, unatoč činjenici da je Köpper imao potporu svih ostalih stranaka, od vladajućih socijaldemokrata, Zelenih i liberala (FDP) pa sve do opozicijske Ljevice (Die Linke). Riječ je o novom trijumfu vodeće stranke njemačke ekstremne desnice, koja je nedavno s potporom petine biračkog tijela postala druga politička snaga u zemlji pretekavši socijaldemokrate i odmaknuvši se od Zelenih, dok je na prvom mjestu s potporom od 29 posto i dalje konzervativna Unija CDU-a i CSU-a.
Najavljuju "politički potres"
AfD je osnovan 2013. godine kao euroskeptična stranka, koja je zagovarala njemačko napuštanje eura, a uzlet je doživjela dvije godine kasnije, u vrijeme izbjegličke krize, kada dolazi do snažne radikalizacije stranke. AfD postaje žestoka nacionalistička, antimigrantska, islamofobna grupacija koja se protivi istospolnim brakovima i LGBTQ zajednici, kao i sankcijama Rusiji zbog rata u Ukrajini negirajući istodobno i klimatske promjene i pandemiju koronavirusa.
VEZANI ČLANCI:
Novi izborni trijumf AfD-a izazvao je na jednoj strani oduševljenje, a na drugoj zabrinutost. Ministar unutarnjih poslova Tiringije, SPD-ovac Georg Maier poručuje da je ovo signal za uzbunu za sve demokratske snage pozivajući da se stranački interesi ostave po strani i da se zajedničkim snagama krene u obranu demokracije. Zaprepaštenje i šok ovakvim ishodom izbora izrazili su i njemačko židovsko vijeće i Međunarodni odbor Auschwitza. Predsjednik Središnjeg vijeća Židova Josef Schuster kazao je da je duboko zabrinut što se toliki broj ljudi, sudeći prema rezultatu izbora, slaže s ekstremno desničarskim stavovima.
Lider AfD-a u Tiringiji Björn Höcke, međutim, najavljuje novi "politički potres" na sljedećim regionalnim izborima u Tiringiji. Pobjeda AfD-a na izborima za visoku dužnost na lokalnoj razini potvrđuje da se tamošnji birači nisu prepali AfD-ova radikalizma, s obzirom na to da je upravo podružnica AfD-a u Tiringiji jedna od radikalnijih, dok je Höcke, oko kojeg je okupljeno ekstremnije stranačko krilo, poznat po eksplicitnim nacističkim i fašističkim stavovima, od kojih se ponekad čak moralo distancirati i rukovodstvo stranke.
Zbog toga je njemački Ured za zaštitu ustavnog poretka (BfV), unutarnja njemačka obavještajna služba, prije nekoliko godina stranačke organizacije AfD-a u Tiringiji i još dvije savezne pokrajine na istoku zemlje, Brandenburgu i Saskoj-Anhaltu, stavio pod nadzor zbog sumnje u širenje ekstremno desnih stajališta, koja predstavljaju prijetnju za njemačku demokraciju, a kasnije je taj nadzor proširen i na cijelu stranku.
VEZANI ČLANCI:
Nezaustavljiv rast
To je značilo da su obavještajne službe počele pojačano nadzirati AfD zbog radikalnih stajališta, i to ne samo praćenjem i analizom istupa njihovih čelnika i njihovih objava na društvenim mrežama nego i korištenjem klasičnih obavještajnih metoda poput prisluškivanja telefona ili praćenja elektroničke pošte. BfV je i u nedavnom godišnjem izvješću AfD označio ekstremističkom organizacijom preciziravši pritom da je samo trećinu od ukupno 30-ak tisuća članova AfD-a opravdano smatrati ekstremistima.
U AfD-u su, naravno, osudili takve mjere tvrdeći da je riječ o pokušaju da se utječe na "demokratsku konkurenciju". Stavljanje cijelog AfD-a pod obavještajni nadzor, međutim, nije zaustavilo njegov rast. Stranka je još nakon pretprošlih izbora, na kojima je ostvarila svoj najveći uspjeh, kada je s 88 zastupnika od ukupno 709 zastupnika u Bundestagu postala najveća opozicijska stranka u zemlji, stekla ne samo poseban parlamentarni status i utjecaj nego je postala dio političkog mainstreama. Potpora AfD-u pala je na prošlim izborima, a onda je potpora stranci zahvaljujući pandemiji, ekonomskoj krizi i ratu u Ukrajini ponovno počela rasti.
VIDEO Isplivao stari intervju Vladimira Putina: "Mogu praštati, ali ne izdaju"
Nitko nije narod u bivsem ddr-u prisilio da biraju afd .Oni se jednostavno ne slazu da njemacka mora primiti izbjeglice iz cijelog svijeta.Protiv su onih sto neznaju dali su musko ili zensko ali hoce ulazak u sve vladajuce strukture.Protiv su lazi da se zemlja toliko zagrijava da necemo imati vode za piti.Prvi su u njemackoj upozoravali da cjepljenje protiv covida nikoga ne stiti nego sluzi za smanjenje broja stanovnika na zemlji onako kako je Bil Gejts zagovarao.Uskoro cemo vidjeti kako tako zvana demokracija funkcionira u kojoj sve stranke pusu u isti rog .Sada ce oni njih proglasiti da su extremisti i ustavni sud ce ih zabraniti.Zivi bili pa vidjeli.