MAFIJAŠKI TURIZAM Na grob slavnog gangstera ne dolaze samo članovi obitelji već i strani turisti

Al Capone - diskretna turistička atrakcija Chicaga

Foto: import
Al Capone - diskretna turistička atrakcija Chicaga
10.11.2007.
u 15:51
Pogledaj originalni članak

Kad bilo gdje u svijetu spomenete ime grada Chicaga, među nekoliko prvih asocijacija (Chicago Bullsi, Michael Jordan, Grad vjetra...) svakako će biti i ime Ala Caponea. Premda je bio okorjeli kriminalac, neokrunjeni kralj mafijaša 60 godina nakon smrti svojevrsna je turistička atrakcija. Slijedeći upute iz turističkog vodiča turisti obiđu njegovo posljednje počivalište na katoličkom groblju Mount Carmel u zapadnom predgrađu Chicaga, ali i kuću u kojoj je živio u južnom dijelu grada.

Suprotno očekivanju, državni neprijatelj broj jedan nije skončao od metka nekog gangstera ili federalca, nego od spolne bolesti. Sifilis mu je oteo zdrav razum, navukao infarkt i poslao ga u "vječna lovišta" sa 48 godina.

Capone je valjda jedini Čikažanin koji ima spomenik na dva groblja. Čikaški "don" je pokopan na groblju Mount Olivet, ali su nekoliko godina poslije njegove posmrtne ostatke preselili na Mount Carmel. Neznani su "obožavatelji" neprestano skrnavili njegov grob pa je to učinjeno potajno, ali i s varkom, ostavljanjem spomenika i na Mount Olivetu. Na Mount Carmelu, dan prije Dana mrtvih, na Caponeovu grobu zatekli smo bundevu, drveni križ, stručak cvijeća, malo strašilo i novčanicu od jednog dolara. Legendarni ganster iz vremena prohibicije očito i danas ima štovatelje. Pokraj njega pokopani su njegova majka Teresa, otac Gabriel, braća Matthew, Salvatore, Ralph i Umberto te supruga Mafalda, koja je  nadživjevši ga 41 godinu  umrla 1988. godine.

Otišli smo i do kuće u kojoj je živio dio svog burnog života a koja i danas izgleda kao i 20-ih godina prošloga stoljeća. Prairie Avenue danas je, danju poprilično pusta, crnačka ulica u kojoj su nas pratile znatiželjne oči iz prolazećih automobila. Jer, stajali smo ispred Caponeove kuće u kojoj očito nitko ne živi i ispred koje stoji upozorenje da je "parkiranje zabranjeno svima i u svako vrijeme". Slika invalidskih kolica na toj ploči zabrane kao da upozorava što bi nam se moglo dogoditi ako zabranu ne budemo poštovali.

Capone u Chicagu nema svoju ulicu (primjerenija bi bila Ulica žrtava Ala Caponea), no zato možete kupiti suvenire s njegovim likom. U suvenirnici na Aveniji Michigan, u čikaškoj trgovačkoj arteriji, možete kupiti majice s njegovim likom, ali i privjeske te bombončiće na kojima piše "for killer breath" (za ubojiti dah).

Netko je jednom rekao da je Capone mogao biti jednako uspješan biznismen kao i kriminalac. No, on se i osjećao kao "predsjednik uprave" koji je, u vrijeme prohibicije, mafiju vodio kao korporaciju nudeći konzumentima ono što se na tržištu tražilo (kurve, alkohol i kocku). Capone je, iscrpljen tamnovanjem u Alcatrazu, umro na slobodi (1947.). Nisu mu mogli dokazati da je bio vođa zločinačke organizacije pa su ga u zatvor (1931.) strpali tek nakon što su mu natovarili porezne grijehe. I to baš u vrijeme kada se klonio kriminala, pokušavajući sliku o sebi isprati otvaranjem pučkih kuhinja.

Pogledajte na vecernji.hr