profesor Alojz Ivanišević:

'Smeta me ta isključivost da sve što je hrvatsko je dobro'

Foto: Snježana Herek
'Smeta me ta isključivost da sve što je hrvatsko je dobro'
17.04.2015.
u 14:00
Bečki sveučilišni profesor govorio je o svojem znanstvenom iskustvu s nacionalizmom u Hrvatskoj, na primjerima iz politike, katoličke Crkve, glazbe, sporta...
Pogledaj originalni članak

"Hrvat i pravi katolik", naziv je predavanja prof. dr. Alojza Ivaniševića, povjesničara, teologa i etnologa rodom iz Nove Gradiške, održanog u četvrtak navečer u sklopu tribine Hrvatskog akademskog kluba gradišćanskih Hrvata (HAK) u Hrvatskom centru u Beču.

Bečki sveučilišni profesor govorio je o svojem znanstvenom iskustvu s nacionalizmom u Hrvatskoj, na primjerima iz politike, katoličke Crkve, glazbe, sporta itd., osvrnuvši se na aktualne političke događaje u RH.  Predavanje je počeo prosvjedima ratnih vojnih veterana u Zagrebu protiv kako smatraju "nenarodne hrvatske vlasti", koja dovoljno ne vrednuje njihove zasluge u Domovinskom ratu i ne štiti njihove interese, usporedivši to s neokrižarskim militarizmom. Nastavio ga je oštrim kritikama "Crkve u Hrvata", koja podržava braniteljske  prosvjede, predbacivši hrvatskom crkvenom vrhu "farizejstvo i širenje međunarodne mržnje jezikom kršćanske ljubavi“.

– Problem je kontinuirana indoktrinacija i zabrana kritičkog razmišljanja koje, ako se svedu na zajednički nazivnik, za mene znače antiintelektualizam – istakao je Ivanišević. Ukazao je u nastavak tradicije kulta partizanskog rata u Hrvatskoj sa suprotnim ideološkim predznakom, dotaknuvši se i predsjednika Tuđmana kao autora djela o stvaranju socijalističke Jugoslavije i "Ratu protiv rata". Govorio je i o "tradiciji lijevog tuđmanizma" i ideološkom razvrstavanju, spomenuvši Račana, Josipovića i Milanovića.

Za novu hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović je rekao da je "simbioza patetičnog domoljublja i modernog konzervativizma", kritizirajući njenu bezrezervnu potporu (ilegalnom) prosvjedu branitelja i Uskršnju svetu misu pod šatorom te uklanjanje Titove biste s Pantovčaka.

Općenito je oštre je kritizirao uskogrudni nacionalizam i one koji se identificiraju s idejom isključivog hrvatstva, a kao primjere u glazbi i sportu spomenuo je Thompsona i Šimunića.

– Smeta me ta isključivost da sve što je hrvatsko je dobro – dodao je, ogradivši se pritom od komunističkog i crkvenog dogmatizma nacionalnog karaktera.

Šteta da je Ivaniševićev obračun s dogmatizmima i emotivna rasprava u publici o nacionalizmu u Hrvatskoj u drugi plan potisnula dosadašnja pozitivna postignuća suverene Hrvatske na tom i drugim područjima. Jer u publici su uglavnom bili mladi hrvatski studenti i gradišćanski Hrvati, koji su osim kritike očekivali i prijedloge kako se izbaviti iz kandži isključivosti i nacionalizma.

Predavač im je ostao dužan i precizan odgovor gdje završava domoljublje i počinje nacionalizam te da li su i gradišćanski Hrvati u Austriji nacionalisti, obzirom da već gotovo pet stoljeća njeguju i javno ističu svoj hrvatski identitet i kulturu.

– Put iz političke nepismenosti je težak – poručio je na kraju prof. Ivanišević, izrazivši bojazan za razvoj političke situacije u Hrvatskoj, između ostalog i zbog "nove" ideologije Karamarkovog HDZ-a. Za Večernji list je rekao kako "nažalost ne vidi svjetlo na kraju tunela".

Razgovor je vodio bivši predsjednik HAK-a Konstantin Vlasich.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

D1
d12345
15:02 17.04.2015.

Još jedan liberalni fašist,iskaču kao iz paštete.....jadno i prozirno

PR
pricalica
15:22 17.04.2015.

Uvijek se nađe 'znanstvenik', a posljednje vrijeme osobito, tko docira Hrvatima. Pitam se gdje 'bečki sveučilišni profesor' živi i s kim i čim se dnevno susreće.

Avatar IVANIVANIVAN
IVANIVANIVAN
15:11 17.04.2015.

a da napraviš predavanje o Josipoviću koji je molio "boga " da Gotovina ostane u Haagu.Isto tako očekujem da prof.dr napravi predavanje o yugo/srbo nacionalizmu i ikoni HR medija Mirjani Mirt .