emotivni govor

Senatorica i prva američka pilotkinja otkrila šokantnu tajnu koju je godinama čuvala

Foto: Reuters
Amerićka senatorica
Foto: Reuters
Amerićka senatorica
Foto: Reuters
američka senatorica
Foto: Reuters
američka senatorica
Foto: Reuters
američka senatorica
07.03.2019.
u 10:36
Republikanka Martha McSally nije prijavila slučaj sve donedavno jer je osjećala da je sve usmjereno protiv nje.
Pogledaj originalni članak

Senatorica iz Arizone Martha McSally, prva američka pilotkinja koja je sudjelovala u borbi, obznanila je u srijedu da ju je silovao nadređeni časnik u zračnim snagama. 

McSally (52), koja je provela 26 godina u zračnim snagama i zapovijedala borbenom eskadrilom, tijekom saslušanja pred senatskim pododborom o seksualnim napadima u vojsci objavila je da je bila žrtvom silovanja.

"Ja sam također doživjela seksualni napad u vojsci, ali suprotno od mnogih drugih hrabrih ljudi u sličnoj situaciji, ja ga nisam prijavila", rekla je McSally, vidno emotivna.

"Kao i mnogo žena i muškaraca, u to vrijeme nisam vjerovala sustavu", kazala je. "Sebe sam okrivljavala. Bila sam posramljena i zbunjena. I mislila sam da sam jaka, ali sam se osjećala nemoćno."

"Počinitelji su zlorabili svoj položaj na prepredene načine", kazala je republikanska senatorica kojoj je ovo prvi mandat. "I u jednom slučaju nadređeni časnik me napao i silovao."

McSally, koja je služila u zračnim snagama do 2010. i umirovila se u činu pukovnice, rekla je da je godinama šutjela o napadu.

"Poslije tijekom karijere, dok se vojska borila sa skandalima i svojim neadekvatnim odgovorima, osjetila sam potrebu da kažem nekim ljudima – i ja sam to preživjela", kazala je.

McSally kaže da je u jednom trenutku razmišljala o odlasku iz vojske.

"Kao i mnoge žrtve osjećala sam da me sustav opet siluje."

"Ali nisam odustala", izjavila je. "Odlučila sam ostati i nastaviti služiti i boriti se i voditi, biti glas za žene u vojsci i zatim u Zastupničkom domu i sada u Senatu."

Zapovjednike treba bolje obrazovati

McSally je izjavila da vojne zapovjednike treba bolje obrazovati za rješavanje slučajeva seksualnih napada.

"Napredovali smo u suzbijanju seksualnih napada u vojsci, ali još je dug put pred nama", smatra ona.

"Osjećam gađenje zbog vojnog sustava koji je podbacio i mnogih zapovjednika koji su iznevjerili svoje dužnosti", kazala je senatorica.

"Moramo osigurati da svi zapovjednici prođu obuku i da budu ovlašteni za poduzimanje pravnih koraka... i izbacivanje počinitelja iz naših redova", istaknula je.

McSally je izgubila u tijesnoj utrci u studenome od demokratkinje Kyrsten Sineme, ali ju je poslije u Senat imenovao guverner Arizone na mjesto koje je ostalo ispražnjeno nakon smrti Johna McCaina.

Očekuje se da će se ponovno natjecati za Senat 2020. i tu bi se mogla suočiti s teškom utrkom protiv bivšeg astronauta i veterana američke mornarice Marka Kellyja koji traži demokratsku nominaciju.

Republikanska senatorica Joni Ernst iz Iowe, također vojna veteranka, otkrila je ranije ove godine da je bila silovana na koledžu.

U izvješću objavljenom u svibnju 2018., Pentagon navodi da je broj slučajeva seksualnih napada koje su prijavili pripadnici vojske porastao za 10 posto u fiskalnoj 2017. godini. Pentagon je dobio 6769 izvješća o seksualnim napadima u koje su uključeni pripadnici vojske kao žrtve ili počinitelji.

Ivica Kostelić dao svoje iskustvo vjere na Korizmenoj tribini na Peščenici

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 25

Avatar nekakav
nekakav
10:40 07.03.2019.

dal postoji žena u americi, a da nije silovana...?! ne kužim, sve prijavljuju nakon 20-30 godina, a u međuvremenu pokupe sve titule, odlikovanja, položaje, novac, moć, slavu... nešto mi je promaklo. aha, danas se silovanje karakterizira drugačije nego 68-e...

ZV
Zvjerko
11:21 07.03.2019.

Što točno znači seksualni napad? Danas ne znaš niti kako pogledati ženu, a da te ne optuži da ju seksualno uznemiravaš.

DU
Deleted user
11:46 07.03.2019.

Danas nemožeš dati ženi kompliment,pogotovu u Americi,a da ne postoji opasnost od tužbe od mobinga do pokušaja silovanja a kamoli da joj priđeš i daš joj poljubac onako kako su nekad dečki radili.Zar je moguče da se netko sjeti da je nakon 30 godina bio žrtva pokušaja silovanja i to može biti temelj tužbe pogotovo ako je tužiteljica žena.Što ako je to pokušaj nečije osvete zbog ljubomore odbijanja .Ovo je postalo bolesno .