Američka Nacionalna geoprostorna-obavještajna agencija uobičajeno pratiti događaje poput prosvjeda u Iranu, lansiranje sjevernokorejskih projektila ili ruskih napada na Ukrajinu. Međutim, ove jeseni ova obavještajna agencija dobila je posve drugačiju zadaću. Tim kojeg predvodi Corry Robb poslan je na Floridu nakon što je tom američkom saveznom državom poharao uragan Ian kako bi spasili ljudske živote, piše Washington Post.
Klimatske promjene uzrokuju sve češće i snažnije prirodne katastrofe, zbog čega to sve više postaje prioritet za agencije kao što je Nacionalna geoprostorno-obavještajna agencija. Inače, riječ je o agenciji koja djeluje u sklopu Ministarstva obrane. Njihov posao uključuje mapiranje i analizu, što je u slučaju uragana Iana značilo obrađivanje desetaka tisuća snimaka dronova i satelita kako bi spasilački timovi znali gdje usmjeriti svoje napore.
Ovo je najnovijih primjera kako agencije i tvrtke prenamjenjuju postojeću tehnologiju za povećanje brzine i poboljšavanja učinkovitosti akcija spašavanja. Američki dužnosnici eksperimentiraju s načinima kako se uključiti u akcije spašavanja na teritoriju vlastite zemlje, što do sada nije bio slučaj.
"Geoprostorni podaci zapravo su slojeviti podaci", rekao je Robb, koji pomaže u vođenju tima u agenciji Ministarstva obrane čiji se zaposlenici raspoređuju na lokacije diljem svijeta.
"Mi smo onaj temeljni sloj na kojem sve gradite", nadometnuo je.
60 tisuća fotografija dnevno
Nakon što je američki predsjednik Joe Biden proglasio 29. rujna uragan Ian velikom katastrofom, Savezna agencija za upravljanje hitnim situacijama dobila je ovlast da zatraži pomoć od cijele savezne Vlade.
To uključuje i Nacionalnu geoprostornu-obavještajnu agenciju. Obavještajci su mogli prikupiti fotografije područja pogođenih uraganom uz pomoć dronovima i satelitima, te ih unijeti u svoje sustave te napraviti popis područja na kojima će najvjerojatnije biti potrebni timovi za potragu i spašavanje. Analiza prikupljenih podataka znači da su mogli otkriti koja su pristaništa za čamce još uvijek funkcionalna, olakšavajući kretanje vodom.
"Na vrhuncu je analitičarski sustav obrađivao oko 60.000 fotografija dnevno", rekao je Robb i dodao kako je zahvaljujući informacijama o šteti to učinilo spasilačke napore učinkovitijima, piše Washington Post.
Diljem svijeta sve više se koriste oružane snage kako bi pomogle u slučaju prirodne katastrofe, a obavještajni dužnosnici naviknuti na strane neprijatelje povremeno navode kako su prirodne katastrofe nepoželjna distrakcija.
VIDEO: Tko više zarađuje? Ovo su prosječne plaće hrvatskih obitelji i u zemljama u našem susjedstvu
Uništite HAARP i bit će mir u prirodi .